Otulanie - co to jest?
Dopiero co spodziewasz się dziecka i zastanawiasz się czym jest otulanie niemowlaka? Mówiąc zwięźle, jest to specjalna technika owijania malucha w materiał. Polega na ciasnym spowinięciu maluszka pieluszką, otulaczem lub po prostu materiałem w kształcie kwadratu. Otulanie jest znane i praktykowane na całym świecie, stosuje się je u noworodków w każdym miejscu na świecie, nawet w najodleglejszych zakątkach globu. Ma przypominać maluszkowi warunki, jakie miało przed urodzeniem - w łonie matki. Zwłaszcza pod koniec ciąży, w ostatnim trymestrze ciąży było bardzo mało miejsca na swobodny ruch. Prawdopodobnie dlatego malutkie dzieci wyciszają się przy ciasnym spowijaniu - mogą poczuć się tak dobrze i bezpiecznie, jak przed narodzinami.
Kiedyś do owijania noworodka wykorzystywano każdy większy skrawek materiału lub kocyk. W bardziej nowożytnych czasach zazwyczaj stosowano otulanie pieluszką tetrową o większych rozmiarach. Aktualnie taki materiał do owijania malca nazywamy otulaczem. Nie zmienia się jednak powód otulania noworodka. Mamy robią to po to, aby uspokoić swoje maleństwo, ukoić jego płacz i pomóc mu zasnąć. Ciasne otulanie niemowlaka wycisza dziecko, dzięki temu szybciej zasypia i lepiej śpi. Dodatkowo rzadziej wybudza się, ma głębszy sen, nie budzi się przez tak zwany odruch moro, czyli wyrzut rąk spowodowany głośnym dźwiękiem. Co więcej, owijanie malca może pomóc na bolesny brzuszek noworodków - łagodzi objawy kolki niemowlęcej, a nawet jej zapobiega. Dlatego wielu pediatrów również zaleca tą metodę wyciszania noworodków już w pierwszych dobach życia, ponieważ jest skuteczna, o czym świadczy wiele opracowań medycznych.
Co to jest otulacz?
Upraszczając definicję, otulacz jest narzędziem stosowanym do otulania :) To materiał w formie chusty w kształcie kwadratu. Forma kwadratowa umożliwia lepsze zastosowanie i łatwiej złożyć go symetrycznie podczas spowijania. Istnieją bardziej zaawansowane produkty również nazywane otulaczami, przypominające bardzo dopasowane śpiworki z zapięciem na suwak, jednak my skupimy się na najprostszym rozwiązaniu, czyli najzwyklejszym otulaczu materiałowym. Takie otulacze wykonane są z oddychającej, lekkiej tkaniny, zazwyczaj bawełnianej, bambusowej, czy też muślinu lub lnu.
Odchodzi się od zwykłej tetry, która nie jest zbyt przyjemna w dotyku. Otulacz może być elastyczny, czyli uszyty z dzianiny lub z materiału nierozciągliwego. Bardzo istotne jest to, aby taki otulacz nie był wykonany ze zbyt grubego materiału lub nieoddychającej tkaniny. W innym wypadku nasz szkrab może przegrzewać się, co sprawia, że spowijanie jest niekomfortowe dla dziecka. Często otulaczem nazywamy rożek lub śpiworek dla dziecka, jednak to są zupełnie inne produkty. Jedynie co je łączy to rytuał otulenia maleństwa.
Kiedy otulać dziecko otulaczem - poczucie bezpieczeństwa?
Warto również wspomnieć w jakich sytuacjach otulać malca. Przede wszystkim spowijanie noworodka ma je uspokoić lub wyciszyć. Kiedy maluszek jest przewinięty, najedzony, jest mu ciepło, a pomimo tego wciąż płacze i nie udaje się go uspokoić, wtedy spróbujmy wykorzystać otulacz, aby ukoić niepokoje maleństwa. Ten produkt możemy również wprowadzić jako jeden z pierwszych rytuałów snu.
Otulone niemowlę szybciej zasypia, ponieważ czuje się bezpiecznie i komfortowo. Kolka niemowlęca to kolejny powód, dla którego możemy sięgnąć po technikę spowijania. Udowodniono, że po spowinięciu maluszek odczuwa ulgę. Dlaczego tak się dzieje? Przy zastosowaniu tej metody, brzuszek malucha jest delikatnie masowany, co łagodzi odczuwany ból i dyskomfort. Niektórzy specjaliści wyrażają opinię, że ten produkt nie tylko usuwa objawy kolki, ale i potrafi jej zapobiegać. Otulanie dziecka do snu to najlepszy moment do skorzystania z otulacza.
Jak wybrać najlepszy otulacz?
Każdy rodzic chce dać swoim dzieciom to co najlepsze. Dlatego rzeczy z wyprawki niemowląt zawsze są wybierane starannie i z myślą o maluszkach. To również tyczy się wyboru otulacza. Jeśli już zdecydujemy się na jego zakup, to chcemy, aby był jak najlepszy pod każdym względem. Czym więc kierować się przy wyborze otulacza dla niemowlaka? Przede wszystkim bardzo ważny jest materiał, z którego został uszyty. Tkanina powinna być lekka, przewiewna i pozwalająca skórze oddychać. Takie cechy posiadają materiały wytworzone z naturalnych włókien, takie jak bawełna, muślin bawełniany, bambus, len. Kolejna rzecz to kwestia, czy dana tkanina jest bezpieczna dla skóry niemowląt.
Co się pod tym kryje? To informacja mówiąca o tym, czy substancje biorące udział w procesie wytwarzania tkaniny, w tym barwniki są nietoksyczne i nie stanowią zagrożenia dla malutkiego człowieka. Świadczą o tym odpowiednie certyfikaty nadawane przez wyspecjalizowane jednostki badawcze. W Polsce takim ośrodkiem jest Instytut Włókiennictwa. Do najbardziej znanych certyfikatów z branży tekstylnej, potwierdzające bezpieczeństwo użytkowania danego materiału są OEKO-TEX standard 100 lub standard GOTS, nadawany wyłącznie tkaninom organicznym. Dodatkowo materiał, który jest przyjemny w dotyku nie będzie podrażniał delikatnej skóry noworodka.
Otulacz powinien mieć kształt kwadratowy, co sprawia, że składanie jego brzegów będzie dużo łatwiejsze. Tutaj chodzi o to, że układanie tkaniny odbywa się symetrycznie, każdy brzeg ma taką samą długość. W otulaczu powinniśmy unikać wystających elementów i ozdób typu wstążeczki, pompony, kokardy. Są wyłącznie w celu poprawy wyglądu produktu, a sprawiają, że wyrób staje się mniej bezpieczny, ponieważ te dodatki mogą dostać się do dróg oddechowych.
- Co to bawełna organiczna? Dlaczego warto wybrać produkty wykonane z tego materiału? Zalety bawełny organicznej. Certyfikat GOTS (Global Organic Textile Standard). Bawełna ekologiczna a organiczna? [Blog Mulinek]
- Kokon niemowlęcy hit czy kit. Do czego służy kokon? Kokon czy rożek? Wady i zalety kokona niemowlecego [Blog Mulinek]
Dlaczego warto otulać niemowlę?
Noworodkowi wszystko jest zupełnie nowe i nieznane. Wiele rzeczy wydaje się być przerażające, dziecko zaczyna również odczuwać chłód i inne rzeczy powodujące dyskomfort. Zupełnie inaczej, niż w brzuchu matki, gdzie było ciepło, cicho, a na zmysły działało kojąco bicie serca. Dlatego wielu rodziców stara się pomóc noworodkowi przejść przez czwarty trymestr, czyli okres, w którym dziecko dostosowuje się do nowych warunków życia.
Otulanie jest jedną z metod, która ma ułatwić maleństwu przejście przez ten trudny czas, który następuje zaraz po narodzinach, gdy malec dojrzewa do funkcjonowania w nowych warunkach. A dlaczego tak się dzieje? Poniżej przedstawiamy dlaczego spowijanie noworodka jest korzystne i jakie są jego główne zalety:
- noworodek ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa - Maleństwo czuje się spokojniejsze, ponieważ stwarzamy mu warunki podobne do tych, jakie miało w brzuchu mamy. W ten sposób ułatwiamy mu przejście przez tak zwany 4 trymestr
- szybciej zasypia gdy jest otulane do snu, śpi dłużej i rzadziej się wybudza
- otulanie redukuje nieprzyjemne i bolesne objawy kolki, a niektórzy specjaliści twierdzą, że potrafi jej zapobiegać
- poprzez otulanie uczymy nasze maleństwo rytuału snu i powielania schematyczności
- prawidłowo otulony noworodek ma swobodę w poruszaniu nogami, co nie zakłóca jego prawidłowego rozwoju
- wspiera rozwój czucia głębokiego, co oznacza postęp w procesie budowy samokontroli i samoświadomości własnego ciała. Malutkie dzieci nie są jeszcze na tyle ukształtowane, aby kontrolować poruszanie swoim ciałem i muszą się tego nauczyć poprzez doświadczanie i odbieranie bodźców
- otulanie pomaga w utrzymaniu ciepła, co jest szczególnie istotne u dzieci przedwcześnie urodzonych
- otulone maleństwo łatwiej jest prawidłowo podnosić oraz nosić na rękach, ponieważ jego rączki i nóżki są schowane
Otulacz - czy posiada jakieś wady?
Oprócz niepodważalnych zalet, wyrób ten posiada również swoje słabe strony. Analizując ewentualny zakup tego produktu, warto mieć na uwadze nie tylko same zalety, ale i jego wady. Dzięki temu stajemy się świadomymi konsumentami i dokładnie widzimy ograniczenia danego wyrobu.
Jakie są więc wady stosowania otulaczy?
- zbyt ciasne krępowanie malca może odbijać się negatywnie na rozwoju bioderek - noworodek powinien mieć pełną swobodę ruchów nóżek, co zmniejsza ryzyko wystąpienia dysplazji bioder.
- istnieje duże ryzyko, że nasza pociecha bardzo przyzwyczai się do bycia otulonym - a to oznacza trudności z zaprzestaniem stosowania tego produktu i wymyślanie sposobów na "odstawienie". Jest to szczególnie ważne i istotne w momencie kiedy dziecko zaczyna samodzielnie obracać się, a może się okazać, że spowijanie jest tak przyjemne dla noworodka, że nie będzie chciało tak łatwo zmienić swoich nawyków
- uniemożliwia maleństwu swobodne ruchy - dziecko powinno mieć możliwość poruszania nie tylko nogami, ale i rączkami, aby rozwijać swoje pierwsze umiejętności motoryczne. Dlatego warto ograniczać czas przebywania malca w otulaczu do niezbędnego minimum
- zbyt wczesne rozpoczęcie spowijania, czyli zaraz po porodzie może doprowadzić do szybszej utraty masy urodzeniowej niż u dzieci, które nie były krępowane, a także do problemów z laktacją i ssaniem piersi - prawdopodobnie jest to uwarunkowane tym, że malec wciąż czuje się jak przed narodzinami, a zbyt mało bodźców płynie ze środowiska zewnętrznego, które mobilizują młody organizm do zmian przystosowujących do nowych warunków życia. Dziecko więcej śpi, więc rzadziej ssie pokarm i mniej przybiera na wadze
- zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej SIDS - niektórzy specjaliści uważają, że otulanie otulaczem może zwiększać ryzyko śmierci łóżeczkowej SIDS. Mowa jest o marginalnym zwiększeniu ryzyka i dotyczy to wyłącznie sytuacji nieprawidłowego stosowania produktu lub techniki spowijania. Przede wszystkim nie można robić tego zbyt ciasno, naszą pociechę kładziemy na plecach (nigdy na brzuchu), nie przykrywamy dodatkowo kocykiem, materac naszej pociechy nie może być zbyt miękki, w łóżeczku nie powinno być żadnych luźnych przedmiotów, typu przytulanki, kocyki, pieluszki materiałowe.
- może prowadzić do przegrzania - to zagrożenie dotyczy przede wszystkim letnich nocy, bądź wtedy, gdy mamy bardzo ciepłe sypialnie, czyli temperatura pomieszczenia wynosi powyżej 22 stopni Celsjusza. Powinniśmy pamiętać przy stosowaniu tej metody, aby sprawdzać, czy dla naszej pociechy nie jest zbyt gorąco, przykładowo dotykając karku niemowlaka.
- ograniczamy niemowlęciu możliwość odbierania bodźców z otoczenia, co jest priorytetowe z punktu widzenia rozwoju malca. Dlatego otulanie stosujemy w konkretnych sytuacjach i powinniśmy zachować równowagę. Nie ma uzasadnionej potrzeby korzystania z tej metody, jeśli malec jest spokojny i potrafi spać bez niego
W jaki sposób otula się noworodki i niemowlęta?
Wszystko wydaje się proste, jednak powstaje pytanie jak otulać dziecko otulaczem? Istnieje wiele technik spowijania noworodka, część z nich są typowe dla danej kultury lub regionu. Generalnie staramy się, aby maluchowi nie było zbyt gorąco. Gdy maleństwo odczuwa za wysoką temperaturę, jest rozdrażnione i płacze. Dlatego możemy źle odczytać ten sygnał, na zasadzie, że nie akceptuje bycia otulonym. Z tego powodu w ciepłe dni spowijamy w otulacz naszą pociechę ubraną tylko w pieluszkę, natomiast, gdy jest chłodniej wystarczy nałożyć body z długim rękawem.
Otulanie dziecka otulaczem - 7 kroków jak prawidłowo korzystać z otulacza
W spowijaniu malca bardzo istotne jest jego prawidłowe wykonanie. Jedynie właściwe krępowanie sprawia, że jest skuteczne i nie wpływa negatywnie na jego rozwój ruchowy. Wiemy już czym jest otulacz, z jakiego materiału powinien być wykonany, dlatego teraz przejdziemy do 7 kroków, które definiują prawidłowe korzystanie z otulacza:
-
Najpierw wybierz odpowiednie miejsce do skorzystania z produktu. Może to być podłoga, łóżko. Najważniejsze, aby było to miejsce bezpieczne do spania i nie było możliwości upadku malca z wysokości.
-
Rozłóż materiał na płasko w taki sposób, aby róg znalazł się u góry.
-
Złóż górny róg w kierunku środka chusty, mniej więcej do połowy wysokości boków.
-
Połóż ostrożnie dziecko na plecach na rozłożony otulacz w taki sposób, aby głowa dziecka znajdowała się nad złożonym rogiem materiału, a jego ramiona były położone tuż pod zagięciem lub na jego wysokości
-
Delikatnie przyłóż jedną rączkę maleństwa wzdłuż jego tułowia, a następnie naciągnij i przełóż bok materiału na drugą stronę (ten sam bok chusty, co rączka). Jeśli materiał jest na tyle długi, możesz odchylić malca i założyć materiał za pupę maluszka
-
Dolny róg skieruj do góry w kierunku ramienia niemowlaka i zawiń pod plecy w okolicy ramienia. Pamiętaj, aby zostawić dziecku swobodę na poruszanie nóżkami.
-
Drugą rączkę delikatnie przesuń wzdłuż tułowia, następnie ostatni róg naciągnij ciasno, przełóż na przeciwległy koniec i podłóż pod plecy malca. Wystający róg załóż na plecki lub za ramieniem, tak, aby nie było wyczuwalne i nie przeszkadzało malcowi
Przy prawidłowym otuleniu, maluszek powinien powoli się uspokajać. Jeśli jednak zauważysz, że niepokój dziecka jest na tym samym poziomie lub zaczyna narastać, spróbuj ponownie otulić maluszka.
Od jakiego momentu można zacząć stosować otulacz?
Generalnie można zacząć otulanie już nowo narodzone maleństwo urodzone w terminie, które nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych. Tak też często praktykowane jest w szpitalach położniczych i przez położne, które niedługo po narodzinach, po pierwszym kontakcie skóra do skóry, owijają noworodka. Istnieją również pewne badania wskazujące, że malec może szybciej tracić wagę urodzeniową. Zaznaczają także, że spowijane nowo narodzone dzieci mają większe ryzyko problemów z ssaniem piersi.
Są to statystyki, jednak, jeśli pomimo wszystko masz obawy, zawsze możesz rozpocząć spowijanie w każdym momencie od narodzin. Jest to metoda wykorzystywana przy noworodkach i ma wspomóc przejście przez tak zwany czwarty trymestr. Niemowlę jest przyzwyczajone do ciasnej przestrzeni, dlatego owijanie działa uspokajająco. Dziecku przypomina się to, co jest mu dobrze znane.
Do kiedy otulanie noworodka
Wielu rodziców zastanawia się jak długo można otulać niemowlaka i do kiedy stosować otulacz. To oczywiście kwestia indywidualna, ponieważ nie każde maleństwo chce być otulane do tego samego wieku. Ważne jest to, aby zaprzestać otulania dziecka, kiedy zaczyna się uczyć obracania, czyli mniej więcej w 2-5 miesiącu życia. Wtedy rodzice powinni rozważyć zrezygnowanie z tej metody lub ograniczyć ją do minimum, czyli stosować tylko w momencie dużego niepokoju i rozdrażnienia dziecka, w celu jego wyciszenia.
Dlaczego akurat to jest takie ważne, żeby nie otulać dziecka gdy już potrafi się obracać?
W tym wypadku chodzi o to, że maleństwo powinno mieć możliwość użycia swoich rąk podczas wykonywania obrotu, aby między innymi prawidłowo dostosować ułożenie główki po obróceniu. Niektórzy pediatrzy obniżają wiek stosowania techniki spowijania do 3-4 miesiąca życia. W tym wypadku również podawanym powodem jest zwiększenie ruchliwości dziecka. Nie spowijamy dziecka również wtedy kiedy maluszek śpi razem z nami w jednym łóżku. Możemy w nocy przez przypadek przykryć malca kołdrą, a niemowlę nie ma wtedy możliwości odepchnięcia rączkami rzeczy, która zablokują mu oddech.
Jak długo można otulać niemowlę zależy również od samego dziecka. Jeśli Twój malec będzie denerwował się przy spowijaniu, jest to z reguły sygnał, że może czas zrezygnować z tego rytuału, niezależnie od podanych wyżej przedziałów wiekowych. Podobnie w przypadku gdy niemowlę ciężko jest odzwyczaić od spowijania. Wtedy nie panikujmy jeśli dziecko jest starsze i wciąż potrzebuje otulania. Starajmy się jedynie ograniczać czas spowijania do minimum i dążmy do tego, aby powoli odzwyczajać dziecko.
Czy otulanie jest bezpieczne?
Otulanie dziecka jak najbardziej jest bezpieczną techniką stosowaną od wieków przez ludzi na całym świecie, niezależnie od poziomu rozwoju danego społeczeństwa. Ten sposób ukojenia malca jest przekazywany w rodzinach z pokolenia na pokolenie. To również jeden z elementów metody 5S. Jej autorem jest dr Harvey Karp. Metoda 5S opracowana przez tego amerykańskiego pediatrę ma na celu ukojenie nieuzasadnionego, długotrwałego płaczu dziecka.
Dr Harvey Karp wskazał otulanie jako jeden z głównych elementów zapewniających dziecku ukojenie. Dlatego też według aktualnej wiedzy medycznej technika ta jak najbardziej jest uzasadniona i nie stwarza zagrożenia dla dziecka, o ile zachowuje się przy tym wszystkie zasady bezpieczeństwa, a także stosuje do tego właściwie dobrany produkt. Oznacza to, że powinniśmy wybrać otulacz pozwalający skórze oddychać, który został uszyty z lekkiego i przewiewnego materiału. Na pewno nie może być zbyt gruby, aby nie dochodziło do przegrzewania dziecka. Dodatkowo, aby otulanie było bezpieczne, powinniśmy dokładnie zastosować się do instrukcji, w jaki sposób spowijać nasze dzieciątko.
Kolejna kwestia to zadbanie o odpowiednie podłoże, na którym ma leżeć spowinięte maleństwo oraz o właściwe otoczenie. Przede wszystkim usuwamy wszelkie zbędne przedmioty znajdujące się blisko dziecka, zwłaszcza, jeśli dotyczy to spoczynku nocnego dziecka i nie mamy możliwości regularnego monitorowania czy wszystko jest w porządku. Dodatkowo materac lub powierzchnia, na którym ma leżeć malec nie może być zbyt miękka. I na koniec być może najważniejsze - nie starajmy się jak najciaśniej otulać, aby przypadkiem nie utrudnić dziecku oddychania. Nie otulajmy dzieci, które potrafią samodzielnie obracać się. Zachowując te zasady możemy bez obaw otulać noworodka i niemowlę.
Kiedy powinno się zrezygnować z otulacza?
W każdym przypadku należy zachować równowagę i rozsądek. To również dotyczy spowijania dziecka. Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z naszym planem i założeniami. Przyszli i obecni rodzice powinni mieć to cały czas z tyłu głowy, że ich malutkie dziecko nie zawsze wszystko przyjmie ze stoickim spokojem. Z reguły dzieci lubią być spowijane, jednak nie zawsze tak się dzieje. Dlatego, gdy nasza pociecha po otuleniu nie uspokaja się, a wciąż jest płaczliwe i rozdrażnione, to oznacza, że nie odczuwa odpowiedniego komfortu. Warto wtedy spróbować ponownie otulić, modyfikując technikę otulania. Jednak, jeśli wciąż nasze dziecko jest niespokojne, wtedy warto rozważyć rezygnację z tego rytuału. Podobnie odpowiednim momentem na zakończenie otulania jest czas, w którym nasz synek lub córeczka zaczyna samodzielnie obracać się. Rezygnuje się wtedy, aby nie przeszkadzać maluchowi w dokonywaniu samodzielnych obrotów, a także, by obrót był bezpieczny. Niemowlę musi mieć możliwość skorzystania z rąk, aby móc odepchnąć się od podłoża. W innym wypadku maluch może położyć się twarzą do podłogi, a to z kolei utrudnia dziecku oddychanie.
7 porad na bezpieczne otulanie dziecka otulaczem
Każda stosowana metoda jest dobra dla dziecka, o ile zachowane są wszelkie zasady bezpieczeństwa. To samo dotyczy otulenia i stosowania otulaczy. Pewnie od razu w Twojej głowie pojawiają się różne wyobrażenia, że to za trudne i za dużo z tym wszystkim zachodu. Wbrew pozorom to bardzo proste! :) Poniżej przedstawiamy 7 kroków, które sprawią, że używanie otulacza będzie w pełni bezpieczne:
-
stosuj otulacze, które zostały uszyte z naturalnych tkanin, które umożliwiają skórze oddychanie. Wystarczy tkanina o niskich gramaturach, cienka w dotyku. Najbardziej idealne materiały to wszystkie odmiany bawełny (na przykład muślin bawełniany, dzianina bawełniana typu jersey), a także tkanina bambusowa, lniana. Bawełna organiczna ma dodatkową zaletę, ponieważ dodatkowo mamy pewność, że jest bezpieczna dla skóry i nie ma w niej środków chemicznych, które mogą na przykład wywołać alergię lub zmiany skórne.
-
pamiętajmy, aby nie ściskać zbyt mocno niemowlęcia otulaczem. Otulamy dosyć ściśle, ale nie na tyle mocno, aby móc zapewnić maleństwu pewien zakres poruszania, zwłaszcza w obrębie nóg. Zbyt ciasne otulanie nie jest właściwe dla bioderek.
-
krążąc wokół tematu bioderek, wybierajmy technikę otulania umożliwiającą niemowlęciu poruszanie nóżkami i układanie ich w pozycji “na żabkę”.
-
zawsze otulajmy trochę poniżej ramion, aby szyja oraz głowa niemowlaka nie dotykały materiału (ze względów bezpieczeństwa oraz ryzyka zablokowania dróg oddechowych)
-
niemowlę owinięte w otulacz powinno leżeć na płaskiej powierzchni, która cechuje się średnią twardością. Przy otulaniu zrezygnujmy z wszelkich dodatków typu kocyk, maskotki, pieluszki, itp.
-
nie śpijmy razem z maleństwem, które zostało otulone. Jest to niebezpieczne z tego względu, że dziecko nie może poruszać rączkami, a my możemy przez sen przykryć malca kołdrą
-
zawsze kładźmy spowiniętego maluszka na jego plecy. Rekomendacja jest bezwzględna, w ten sposób dziecko ma swobodę w oddychaniu. Zasada jest taka, że nie kładziemy dziecka ani na boku, ani tym bardziej na jego brzuszku.
-
nie krępujemy dziecka, które jest przeziębione, gorączkuje - przy wszelkich infekcjach nie stosujemy tej techniki, ponieważ może utrudniać pełny ruch klatki piersiowej
Czy warto kupić otulacz?
Jeśli zadajesz sobie pytanie czy kupić otulacz, czy nie kupować, to chcemy dodać jeszcze kilka słów od nas. W naszej ocenie jak najbardziej warto dorzucić do listy wyprawkowej otulacz! Jest to wbrew pozorom produkt, który przyda się na co dzień w różnych sytuacjach, w domu jak i podczas wspólnych wyjść. Głównym jego zadaniem i celem jest oczywiście używanie do spowijania dziecka. Natomiast to nie jedyna funkcja tego wyrobu, z której mogą skorzystać rodzice ;)
Latem może posłużyć do przykrywania noworodka podczas upalnej nocy. W czasie letnich spacerów również warto go mieć na wszelki wypadek do przykrycia, gdy nagle zrobi się chłodniej. Przyda się również u lekarza, aby podłożyć pod dziecko w celu zachowania higieny, czy też u znajomych, aby nie zabrudzić kanapy gdyby maleństwo nagle ulało. Wykorzystasz także gdy chcesz na szybko przewinąć dziecko, a nie masz pod ręką przewijaka. Niektórzy rodzice wykorzystują taki otulacz podczas kąpieli noworodka - wyścielają nim dno wanienki. Jak widzisz drogi rodzicu zastosowań jest naprawdę sporo, dlatego to nie jest z pewnością jednorazowy zakup.