Stare porzekadło “jak sobie pościelesz tak się wyśpisz” jest wciąż aktualne i dotyczy nie tylko dorosłych, ale i naszych pociech. Noworodki w pierwszym okresie życia mogą spać nawet kilkanaście godzin na dobę. Sen determinuje rozwój dziecka, wpływa na jego dobre samopoczucie, jest czasem potrzebnym na regenerację. Dlatego tak ważne jest zapewnienie maluszkowi optymalnych warunków podczas snu. W przypadku najmłodszych, ważna jest nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo. Dlatego przy kompletowaniu wyprawki warto wziąć pod uwagę śpiworek do spania. W tym artykule wnikliwie przyjrzymy się temu produktowi, który na dobre zagościł na naszych listach wyprawkowych.
Co to śpiworek niemowlęcy?
Śpiworek do spania w łóżeczku to produkt zastępujący tradycyjną kołderkę lub kocyk i tak samo używamy go podczas snu dziecka, aby maleństwu zapewnić ciepło. Przypomina swoim wyglądem worek, dlatego nazywany jest w krajach anglojęzycznych "worek do spania", czyli sleep sack. Oprócz dużej ilości miejsca na nogi, posiada również szelki lub rękawy oraz otwór na główkę dziecka, jak w typowym ubranku. Takie śpiworki różnią się między sobą sposobem zamykania, mogą być wiązane na troczki, zapinane na zamek lub zatrzaski czy też napki. Wewnątrz produktu znajduje się przeważnie włóknina silikonowa. Pełni ona rolę ocieplenia, dlatego stosuje się różne gramatury. Tak jak są kołdry w wersjach letnich i zimowych, tak samo śpiworki posiadają różną grubość włókniny. Gramaturę ocieplenia coraz częściej podaje się w skali TOG, która wskazuje możliwości izolacyjne materiału. Dlatego wśród modeli tego typu wyrobów wymienia się przede wszystkim śpiworek zimowy do spania, śpiworek letni lub śpiworek całoroczny. Na rynku znajdują się również śpiworki bez ocieplenia, dedykowane na upalne letnie noce. Główny cel jaki ma zapewnić ten produkt to zagwarantowanie bezpiecznego odpoczynku. Malutkie dzieciątko ma tendencję do podnoszenia rąk za głowę podczas snu, przez co może przypadkowo nakryć swoją twarz kołderką. Nowo narodzone maleństwa nie mają jeszcze w pełni rozwiniętych systemów obronnych, dlatego należy unikać sytuacji, kiedy są zasłonięte drogi oddechowe. Śpiworek z pewnością nie pozwoli na to, aby maleństwo przez przypadek przykryło sobie buzię. Inną kwestią jest rozkopywanie się z kołdry i wybudzanie zmarzniętego przez to dziecka. Wbrew pozorom już najmłodsi potrafią być bardzo ruchliwi podczas snu, mogą przekręcać się i przemieszczać po całym łóżku. Dzięki śpiworkowi nie ma takiej możliwości, aby nóżki odkryły się nieoczekiwanie. Daje to również spokój i komfort rodzicom, którzy nie martwią się o to, czy ich maluszek po raz kolejny odkryje się nocą i obudzi przez odczuwane zimno. Drogi rodzicu, odczytaj to jak zdanie "istnieje większa szansa, że twoje dziecko nie wybudzi się w nocy, a Ty pośpisz dłużej" ;)
Od kiedy śpiworek?
Mama i tata często zastanawiają się od jakiego momentu można zacząć używać taki wyrób?. Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten produkt stosować od dnia urodzenia naszego malucha. Już najmłodsze pociechy potrafią być wyjątkowo ruchliwe nocą, co niejednokrotnie zaskakuje świeżo upieczonych rodziców. Niedoświadczeni opiekunowie mają często wyobrażenie, że taki malec raz przykryty obudzi się w tej samej pozycji. A jednak nie zawsze :) Bywa, że niemowlak rozkrywa się, ponieważ macha nóżkami lub obkręca się wokół własnej osi. Jeśli przykryjemy go kołderką lub kocykiem to często ta kołdra ląduje na główce (chyba, że nie przykrywamy rąk). Śpiworek używany od urodzenia pozwala maleństwu na wygodny i bezpieczny sen. Maluch nie przykryje sobie twarzy podczas snu, a także nie rozkopie się ze śpiwora i nie wybudzi zmarznięty. Śpiworki są tak skonstruowane, że nie muszą być idealnie dopasowane tak jak ubranko. Gdy śpiwór jest bardzo długi, wystarczy podłożyć pod nóżki jego nadmiarową część. Więcej miejsca w śpiworku to większa swoboda ruchów. Ale czy każdy śpiworek nadaje się dla noworodka od pierwszego dnia życia? Generalnie tak, chociaż część mam i tatusiów decyduje się zaczekać kilka tygodni po urodzeniu tylko dlatego, że maluch lepiej czuje się ciasno otulony. Tutaj też należy podkreślić, że warto więcej czasu poświęcić, aby wybrać właściwy, bezpieczny produkt, który nadaje się do użycia przez noworodka. O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.
To w takim razie do kiedy śpiworek niemowlęcy?
Każdy rodzic chciałby wiedzieć dokładnie do kiedy będzie stosowany dany produkt. Łatwiej przy tym podjąć decyzję przy kompletowaniu wyprawki, szczególnie, jak mamy ograniczony budżet. Do jakiego wieku używany będzie śpiworek do spania zależy tak naprawdę od trzech czynników:
-
wielkości dziecka - przede wszystkim wzrost maluszka determinuje do kiedy wystarczy taki produkt. Dzieci rodzą się różnej postury, są maleństwa wcześniaki, drobne maluszki oraz dorodne noworodki i niemowlaki :) Tak naprawdę im większe urodzi nam się dziecko i im szybciej będzie rosło, tym taki produkt starczy nam na relatywnie krótszy czas. Trudno jednak przewidzieć jakie urodzi się nasze maleństwo, czy będzie prawidłowo przybierać na wadze. Dlatego im dłuższy śpiwór tym powinien starczyć na dłuższy czas.
-
rozmiaru danego produktu, na który się zdecydujemy - inny wymiar będzie miał produkt dedykowany do spania dla noworodka 0-6, a inny jeśli na jego metce będzie informacja, że nadaje się do 12 miesiąca życia. Przynajmniej tak powinno być ;)
-
preferencji niemowląt - warto pamiętać, że upodobania każdego niemowlaka są inne i wbrew pozorom nie każde lubi być zapinane w śpiworek. Zdarza się również, że maleństwu zmieniają się nagle gust i przestaje akceptować spanie w śpiworze.
Warto mieć na uwadze każdą z powyższych wersji. Zdarzają się sytuacje, że dziecko odmawia spania w śpiworku, ponieważ nie lubi mieć żadnych ograniczeń ruchowych. Trzeba niestety przywyknąć, że życie pisze różne scenariusze, a każde maleństwo jest inne. Ku pokrzepieniu, chcemy wspomnieć, że zazwyczaj dzieci akceptują spanie w śpiworkach, a nawet bardzo to lubią :) W sklepach dostępne są bardzo duże rozmiary i czasami rodzice kupują swoim dzieciom takie śpiworki nawet w drugim lub trzecim roku życia. O ile pociecha ma jeszcze ochotę w nim spać :)
Śpiworek z rękawami czy bez?
Mamy często mają tendencję do zastanawiania się, czy oby na pewno naszemu maluszkowi nie jest zbyt zimno. Dlatego kalkulują czy śpiworek do spania dla niemowląt powinien mieć rękawy. My odpowiemy - to zależy. Na pewno takie rękawy powinny być bardziej dopasowane do wielkości malca, dlatego odpada kupowanie produktu na wiele miesięcy. Bardziej skupiamy się na wybór takiego, w którym można podwinąć rękawy o kilka centymetrów. Maleństwu z pewnością nie będzie wygodnie w zbyt długich rękawach. Dodatkowo tak długie rękawy mogą stanowić zagrożenie dziecku i zablokować drogi oddechowe. Dlatego powinny być dopasowane do długości rączki maleństwa. Poza tym warto przyjrzeć się jak dużo ocieplenia mają rękawy. Jeśli posiadają w środku bardzo dużo wypełnienia i w dodatku nie ma możliwości odpinania rękawów, to taki śpiwór będzie bardziej nadawał się na zimne noce, jesienią i zimą. Dodatkowo należy sprawdzić, czy maleństwo będzie miało w takich rękawach swobodę ruchów, czy będzie mogło bez przeszkód poruszać rączkami. Natomiast rękawy bez ocieplenia są bardziej uniwersalne i wystarczy lżej ubierać dziecko do snu. Podobnie śpiworek do spania bez rękawów jest bardziej uniwersalny. Z pewnością nie trzeba się martwić czy długość rękawa jest odpowiednia i łatwiej jest kupić śpiwór na zapas, w większym rozmiarze. Czasami wystarczy pokombinować z ubraniem, aby mieć pewność, że maleństwu jest odpowiednio ciepło. O tym jak ubierać dziecko do śpiworka, również opiszemy niżej, w punkcie numer 6, w miejscu gdzie piszemy o tym jak wybierać śpiworki.
Śpiworek - jaki rozmiar?
Złotą zasadą jest dobieranie rozmiaru śpiworka do wielkości dziecka. W sprzedaży jest dostępnych wiele śpiworków, które są dedykowane na wiele miesięcy. To dobre rozwiązanie, o ile taki wyrób posiada dodatkową regulację, pozwalającą dopasować się do mniejszej postury maluszków. Takim prostym, skutecznym sposobem są dodatkowe napki zlokalizowane w okolicy pach. Zapięcie ich powoduje zmniejszenie otworu na rączki, a przez to zapobiega “wpadnięciu” dzieciątka do środka śpiwora. Natomiast problemem nie jest zbyt długi śpiwór, on może być “na zapas”. Najważniejsze, aby nie był zbyt krótki. Przyjmuje się, że malec powinien mieć minimalnie 10 cm od końca przy wyprostowanych nóżkach. Natomiast trudno jest dokładnie powiedzieć jaki konkretnie rozmiar należy wybrać dziecku. Każdy producent posiada własną rozmiarówkę, dlatego należy przeanalizować konkretne wymiary oferowane przez daną markę.
Jak wybrać śpiworek do spania do łóżeczka?
To bardzo ważny temat do poruszenia, ponieważ obecnie producenci oferują szeroki wachlarz tego typu produktów, mają różne fasony i konstrukcje. Dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto przyjrzeć się kilku aspektom, które sprawiają, czy dany produkt jest bezpieczny, wygodny i spełnia swoje funkcje. Poza tym Twój maluch też musi się przekonać do tego wyrobu :) Zainwestowany czas na przeanalizowanie dostępnych produktów zaowocuje bardziej trafnym wyborem i zmniejszy ryzyko niezadowolenia z zakupu.
Oto 7 rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę wybierając śpiworek do spania niemowlęcy:
-
Fason - w tym punkcie mamy na myśli kształt. Powinien rozszerzać się ku dołowi i być odpowiednio obszerny, aby zapewnić dziecku miejsce na nogi i nieskrępowane ruchy. Brak odpowiedniego miejsca na nóżki może negatywnie wpływać na bardzo delikatny układ szkieletowy małego człowieka. Poza tym malec może denerwować się brakiem miejsca. Zaleca się, aby odległość nóg od końca miała minimum 10 cm. Sugerujemy, również aby wyrób w najszerszym miejscu miał minimum 40 cm.
-
Rodzaj zapięcia - w sklepach dostępne są śpiworki, które zapinają się w różny sposób. Mogą być wiązane na troczki, zapinane na rzep, napki lub zamykane na zamek błyskawiczny. Usytuowanie zamka również może być w różnym miejscu, między innymi suwak z boku śpiwora umożliwia rozłożenie go na płasko. Inne ulokowanie zamka to przód śpiwora (zapięcie kieruje się pod brodę) lub przez cały produkt w dolnej części. Każdy sposób zapięcia posiada pewne wady i zalety. Wiązanie w troczki jest ciche, jednak wymaga sporej wprawy i czasu na zawiązywanie. Zamek jest głośniejszy (to o tyle ważne jeśli maluszek łatwo wybudza się), natomiast to bardzo szybki sposób na otwarcie śpiwora. Kolejna sprawa to ulokowanie zamka. Ten z przodu bez odpowiedniego zabezpieczenia może zadrapać buzię szkraba i przy próbie przewinięcia “na śpiocha” trzeba wyciągnąć nogi ze śpiwora. Należy sprawdzić, czy w produkcie znajduje się bezpieczna zakładka materiałowa chroniąca dziecko. Wtedy mamy pewność, że nie zostanie zadrapana delikatna skóra naszej pociechy. Za to suwak na całej długości dla łatwego przewinięcia i przebrania - to jest to! Przewijanie malucha nocą odbędzie się z minimalną szansą na wybudzenie malca, jeśli w dodatku mamy w produkcie dwustronny zamek. Dwustronny suwak na całej długości pozwala na szybkie i swobodne przewinięcie malucha
-
Dzięki temu możemy rozpiąć dowolny otwór i spokojnie przewinąć malucha lub sprawdzić czy ma sucho bez jego całkowitego odkrywania. Niektóre maleństwa są wyjątkowo wrażliwe na każdą zmianę temperatury, przez co mogą wybudzać się.
-
Rozmiar - to nie tylko szerokość dolnej części, ale i jego długość oraz wielkość otworu na główkę, rozstaw ramion, wielkość otworów na ręce i jeśli produkt posiada rękawy to również ich długość i szerokość. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które mają oznaczenia na metce ze względu na wiek lub wagę dziecka. To oczywiście są orientacyjne wymiary, każdy producent stosuje własną rozmiarówkę. Dlatego warto poznać dokładniejsze wymiary, aby móc zwizualizować sobie ostateczną wielkość wyrobu. Jeśli myślimy o tym, żeby służył przez dłuższy czas, to otwory powinny być na tyle duże, aby wystarczyły dziecku jak podrośnie. Jednak stwarza to jedno zagrożenie - maleństwo może “zapaść się” do środka śpiwora. Dlatego dodatkowe zatrzaski pod ramionkami regulują kwestię zbyt dużych otworów na ręce i dzięki temu malec nie wpadnie do wnętrza.
-
Użyte materiały - przede wszystkim powinny być zastosowane oddychające tkaniny, ponieważ w innym wypadku ze śpiworka zrobi nam się termos :) Celujmy więc w materiały, które są przewiewne, pozwalają skórze oddychać i zapewniają odpowiednią temperaturę. Do najbardziej popularnych zaliczamy bawełnę, muślin bawełniany, bambus lub len. Te tkaniny sprawiają, że maluch nie czuje się jak owinięty torebką foliową :) Dodatkowo warto również zwrócić uwagę na doskonałą jakość użytych materiałów, ich gramaturę, co jest ważne pod kątem trwałości i wytrzymałości na wiele prań. Wszelkie tekstylia do spania pierzemy relatywnie często, dlatego polecamy śpiworki uszyte z wysokojakościowych tkanin. Ważne są również certyfikaty bezpieczeństwa uznawane w branży tekstylnej. Dzięki nim wiemy, że tkaniny są bezpieczne w kontakcie ze skórą. Do najpopularniejszych należy OEKO-TEX standard 100 oraz najbardziej restrykcyjny standard GOTS, nadawany wyłącznie bawełnie organicznej (np. dla muślinu z bawełny organicznej). Jeszcze kilka słów o użytym wypełnieniu. Zazwyczaj jest to włóknina. Pilnujmy, aby była to włóknina silikonowa, a nie poliestrowa, ponieważ ta pierwsza ma największą przepuszczalność powietrza. Nie alergizuje, po praniu nie zbija się i pozostaje w tym samym miejscu.
-
Grubość ocieplenia - w sprzedaży dostępne są produkty, w których zastosowano ocieplenie o różnej grubości, czyli gramaturze. Śpiworek do spania całoroczny, śpiworek ciepły, czy śpiworek na lato? Wiele osób gubiło się przy takich określeniach, dlatego coraz częściej stosuje się w opisie produktów skalę TOG. Jest to parametr określający stopień przenikania ciepła i stosowany jest przede wszystkim w branży tekstylnej. Mówiąc w skrócie, gramatura zastosowanego ocieplenia w produkcie determinuje TOG. Dla przykładu 2,5 TOG sprawdza się gdy w pomieszczeniu, w którym będzie spało niemowlę, temperatura będzie oscylować w granicy 16-20 stopni Celsjusza. Natomiast 1 TOG będzie odpowiadać w temperaturze sypialni ok. 20 stopni gdy ubierzemy maleństwo w dwie warstwy do mniej więcej 24 stopni gdy dziecko będzie lekko ubrane. Oczywiście tabelka to nie standardowe życie, to jedynie wskazówka dla rodziców, zwłaszcza, dla tych, którzy dopiero spodziewają się pierwszego malucha. Pamiętajmy, że każde dziecko ma swoje preferencje, jedna są zmarzluchami, inne czują się fantastycznie przy niższych temperaturach. Grubość śpiworka dobieramy zatem do temperatury otoczenia w którym przebywa lub będzie przebywać nasz niemowlak.
-
Z rękawami lub na szelkach - Jak już wcześniej wspomnieliśmy, są modele śpiworków posiadające rękawy lub takie, których konstrukcja oparta jest na szelkach. Rękawy trudniej jest dopasować jeśli planujemy produkt na wiele miesięcy. To oczywiście nie jest powód do zdyskredytowania tego wyrobu. Należy mieć na uwadze to, aby nie były zbyt długie i udało się je podtoczyć, aby było widać dłoń maleństwa. Śpiworki z odpinanymi rękawami to świetna sprawa, ponieważ stają się wtedy bardziej uniwersalne. Można je dopasować do aktualnych potrzeb. Minusem jest jednak to, że trzeba wtedy zazwyczaj włożyć w otwór rączkę, a maleństwo może się wybudzić. Za to szelki zazwyczaj zapinane są na napki. Idealnie jeśli są zastosowane dwa zapięcia, wtedy mamy pewność, że produkt nie rozepnie się przez przypadek. Zaletami szelek jest to, że gdy są rozpinane można rozłożyć produkt na płasko, a wtedy bez ryzyka wybudzenia położymy w śpiworku śpiącego maluszka.
-
Marka - z jednej strony wydaje się być to sprawą drugorzędną, jednak warto pokierować się tym dodatkowym kryterium. Za daną marką idą konkretne wartości, jakość, opinie innych ludzi. To może zaważyć na ostatecznej decyzji. Zawsze również namawiamy do wyboru polskich marek, naszych rodzimych producentów. Dzięki temu wspieramy polski biznes i gospodarkę.
- Co to bawełna organiczna? Dlaczego warto wybrać produkty wykonane z tego materiału? Zalety bawełny organicznej. Certyfikat GOTS (Global Organic Textile Standard). Bawełna ekologiczna a organiczna? [Blog Mulinek]
- Jak otulać noworodka? Jak zawinąć dziecko w otulacz? Jaki otulacz dla noworodka? Wady i zalety otulacza. [Blog Mulinek]
Śpiworek do spania - czy bezpieczny?
Z pewnością wielu ekspertów, położnych i lekarzy potwierdza, że taki wyrób jeśli jest prawidłowo stosowany, to dla noworodka lub niemowlaka jest najbezpieczniejszą formą przykrywania do snu. Jednocześnie stwierdza się mniejsze zagrożenie tak zwaną nagłą śmiercią łóżeczkową, która niestety wciąż się przydarza. Maluszek nie okryje sobie przypadkowo głowy, a taka sytuacja stanowi duże zagrożenie w przypadku noworodków, ponieważ nie mają jeszcze na tyle skoordynowanych ruchów, aby samemu usunąć taki materiał przeszkadzający w oddychaniu. Jak w takim razie wygląda właściwy sposób użytkowania takiego artykułu? Przede wszystkim niemowlę kładziemy na plecy, nie na brzuch. Inna pozycja leżenia, w tym na boku, powinna być skonsultowana z położną lub lekarzem (na przykład kiedy noworodek dużo ulewa lub cierpi na refluks). Dodatkowo sprawdzamy, czy nasza pociecha ma wystarczająco duży otwór wokół szyi i czy nie jest zbyt ciasny. Na pewno nie może być zbyt dopasowany, powinien mieć sporo luzu. Gdy w danym modelu są rękawy, zadbajmy o to, aby były w miarę dopasowane do długości rączki. W razie potrzeby podtoczmy je, aby nadmiar materiału nie dostał się do buzi maleństwa. Kolejna sprawa - jeśli zdecydujemy się na korzystanie ze śpiworka, nie przykrywajmy dodatkową kołderką lub kocykiem. Jeśli maleństwo pomimo wszystko marznie w śpiworku, wystarczy, że następnym razem ubierzesz swojego smyka cieplej. Chcemy też wspomnieć, że jeśli cokolwiek burzy spokój Twojej matczynej lub ojcowskiej intuicji, pomyśl nad zmianą modelu lub z niego zrezygnuj. Wszystkie te zalecenia są ogólnymi poradami i zawsze należy obserwować własne dziecko, czy jest wszystko w porządku. Powinniśmy być wyczuleni na nadmierny niepokój maleństwa, który może oznaczać, że jest mu niewygodnie, coś go uwiera lub przeszkadza.
Śpiworek czy kołderka?
Często mam i tata zastanawiają się czym przykrywać nowo narodzone maleństwo do snu. Pragną, aby noworodkowi było ciepło, przytulnie, a przy tym miało bezpieczne warunki. Dlatego analizujemy każdy przedmiot dedykowany naszym dzieciom. Natomiast wracając do pytania z tego akapitu - to są zupełnie różne produkty, które łączy jeden cel - zapewnienie ciepła podczas snu. Kołderka zapewnia więcej swobody ruchów, nie okrywa tak szczelnie jak śpiwór. Za to w śpiworku malec nie odkryje się i nie przysłoni sobie twarzy materiałem. Trudno jednak jednocześnie odpowiedzieć, co jest lepsze. Warto rozpatrywać to jako artykuły wykorzystywane w różnych sytuacjach. Kołderka przyda się, aby szybciutko przykryć podczas drzemki w ciągu dnia (gdy masz maluszka na oku), zabierzesz do wózka na spacer, żeby okryć malca, podłożyć pod dziecko, aby było mu miękko i komfortowo, zabezpieczając przy tym kanapę przed ewentualnym ulaniem. Czasami mamy wykorzystują kołderkę, aby szybko przewinąć maluszka. To nie jest tak do końca, że kołderka to samo zło :) Istnieją też sposoby na bezpieczne przykrywanie malca kołderką, ale o tym napiszemy w innym artykule :) Natomiast mniej musimy się martwić nocą o dziecko w śpiworku, zwłaszcza, gdy sami potrzebujemy odpoczynku i nie możemy co chwilę zaglądać do bobasa czy jest dobrze przykryte lub nie zasłoniło sobie przypadkowo twarzy materiałem. Jednak tak jak wcześniej wspomnieliśmy, maluszek musi zaakceptować taką formę przykrywania.
Śpiworek czy rożek?
Tutaj wśród rodziców również są podzielone zdania. Z jednej strony i rożek i śpiwór są bezpieczne pod kątem użytkowania. Istnieją jednak głosy ortopedów i położnych wskazujące na to, aby pociecha nie przebywała w rożku zbyt długo w ciągu doby. Wskazuje się na to, że może to być niekorzystne dla bioderek, ponieważ bobas powinien mieć możliwość swobody ruchu. Odpowiednio duży śpiwór pod tym względem wygrywa z rożkiem, jednak z drugiej strony nie zapewnia maleństwu takiego utulenia jak rożek. Dlatego pod tym względem również warto zachować balans i kierować się dobrem i upodobaniami maluszka.
Jak prać śpiworek?
Rekomendujemy pranie w pralce, zwłaszcza, że mamusie i tatusiowie mają ważniejsze zajęcia niż ręczne pranie :) Ustaw program prania na rzeczy delikatne, wybierz proszek lub płyn dla dzieci, który toleruje Twój maluszek. Zalecamy również pranie w niższych temperaturach, najlepiej maksymalnie 30 stopni Celsjusza. Zamek powinien być zapięty, troczki zawiązane, a sam produkt wywrócony na drugą stronę. Przez to zamek nie uszkadza innych rzeczy w pralce lub nie pozaciąga własnej tkaniny, a wierzchnia część materiału dłużej pozostanie w dobrym stanie. Wynika to z tego, że tekstylia w pralce ulegają pocieraniu o inne ubrania lub ściany pralki, co powoduje mikrouszkodzenia mechaniczne, które pogłębiają się z każdym praniem. Jeśli produkt posiada rzepy, to pierz go oddzielnie lub w specjalnym woreczku do prania. W innym wypadku taki rzep może pozaciągać inne rzeczy znajdujące się w pralce. Nie trzeba wrzucać do pralki żadnych piłeczek, wypełnienie z pewnością pozostanie na swoim miejscu i nie ulegnie nieestetycznemu pozbijaniu. Rekomendujemy naturalne suszenie, zamiast suszenia w suszarce. Chcielibyśmy też dodać, że wbrew pozorom niska temperatura prania również utrzymuje higienę artykułu, o czym wspominają zachodnie publikacje medyczne. Jeśli jednak masz obawy, możesz po całkowitym wysuszeniu przeprasować na najniższej temperaturze, bez dociskania żelazka.
Wady i zalety
Jak to się potocznie mówi, każdy produkt ma swoje plusy dodatnie i plusy ujemne :) Przejdźmy do najistotniejszych mocnych i słabych stron jakimi odznaczają się wyroby śpiworkowe.
Zalety śpiworka do spania do łóżeczka:
-
zapewnia bezpieczny i zdrowy sen dziecka, nie pozwala maleństwu nie przysłonięcie dróg oddechowych
-
zapewnia naszej córeczce lub synkowi ciepło podczas snu
-
zapobiega odkrywaniu się i zmarznięciu przy ruchliwym szkrabie
-
ułatwia zasypianie, ponieważ smyk czuje się w śpiworze komfortowo, bezpiecznie i otulone
-
rodzice nie muszą się martwić i wstawać w nocy do dziecka z powodu zimna
-
relatywnie wystarcza na dłuższy czas, mniej więcej na kilka miesięcy
-
łatwo z niego skorzystać
-
niektóre modele pozwalają na szybką zmianę pieluchy nocą, minimalizując stopień odkrycia (długi suwak pozwala w łatwy sposób szybko przewinąć dzidziusia)
-
łatwo utrzymać w czystości, można prać w pralce
Wady śpiworków niemowlęcych:
-
nie każde dziecko toleruje spanie w śpiworku, to kwestia indywidualna i nie zawsze udaje się malucha przekonać do tego typu wyrobu
-
niektóre modele są niedostosowane do wieku dziecka i maluch może “wpaść” do środka śpiwora (np. jeśli nie ma regulacji pod pachami w postaci napek)
-
niektórzy lekarze odradzają taki produkt, zwłaszcza jeżeli jest za mało obszerny w obszarze nóżek (zwłaszcza w przypadku stwierdzonej dysplazji bioderek)
-
błędy konstrukcyjne mogą powodować zadrapania zamkiem (np. jeśli zamek jest pod brodą malca i nie ma odpowiedniego zabezpieczenia)
-
bywa, że dziecko się w nim poci, zwłaszcza jeśli jest wykonany z syntetycznych materiałów
-
nie każdy model pozwala na szybkie przewinięcie malucha w nocy, zwłaszcza, jeśli nie posiada zamka dookoła. Na taki “manewr” pozwalają też odpinane ramiączka (szelki). Wsuwanie rączek w otwór na ramiona może wybudzić malca.
Kiedy nie używać śpiworka?
Oczywiście istnieją sytuacje, kiedy nie powinno się stosować takiego artykułu dla dzieci. Na pewno nie może być zbyt mały, opinający lub zbyt krótki w nogach. Każda taka sytuacja dyskwalifikuje dany produkt. Inna kwestia to zachowanie naszego malucha. Jeśli denerwuje się będąc zapięty w śpiworku, nie może zasnąć, płacze, powinniśmy odczekać jakiś czas i spróbować ponownie. W sytuacji, gdy dziecko wciąż nie akceptuje tego wyrobu, dobrze jest przemyśleć rezygnację. Czasami warto odpuścić. Nasze dziecko posiada swój charakter i nie każde polubi się ze śpiworkiem. Ostatnia rzecz warta do poruszenia to opinia pediatry dziecka lub położnej. Warto dla własnego spokoju skonsultować swój wybór, czy będzie on odpowiedni dla naszego dzidziusia i nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań.
Śpiworek - czy warto kupić?
Dziękujemy, że byłeś z nami przez cały artykuł :) Dostarczyliśmy kawał wiedzy na temat śpiworków do spania, bazując również na naszym rodzicielskim doświadczeniu. Jak każdy produkt ma on swoje mocne i słabsze strony. Na rynku są również różnego typu produkty z tej kategorii, różniące się kształtem, wielkością, sposobem zapinania, jakością użytych tkanin i wykonania. Stąd też różne opinie rodziców, ponieważ każdy ma inne oczekiwania. Jedno jest pewne - dzięki śpiworkowi Twój malec będzie spał bezpiecznie, bez obaw o to, że przykryje sobie buzię materiałem lub też wybudzi się zmarznięty. Zmniejsza ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej, czyli SIDS. To również świetny sposób na przewijanie bez całkowitego odkrywania dziecka.
W naszej ocenie warto dodać go do zakupowej listy wyprawkowej. Przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo noworodkowi podczas odpoczynku nocnego. Rodzice są tym bardziej zadowoleni z wyboru, im wyższa jest jakość. To z kolei wynika między innymi z zastosowanych materiałów. Wysoka jakość tkanin zapewnia komfort użytkowania oraz długi czas użytkowania. Nie od dziś wiemy, że bawełna organiczna jest najlepszym co możesz wybrać dla swojego dziecka. Śpiworki do spania mają dobre opinie wśród rodziców, dlatego coraz chętniej wybierają go dla swoich pociech. To inwestycja w zdrowy, bezpieczny i spokojny sen niemowlaka. Jesteśmy pewni, że to również doskonały pomysł na prezent na pierwsze odwiedziny lub baby shower :)
Do czego użyjemy śpiworka? |
Do zapewnienia malcowi bezpieczeństwa w nocy, a także ciepła w czasie snu; zapobiega odkrywaniu się nocą i wybudzeniu dziecka przy nagłej zmianie temperatury. |
Gdzie można używać śpiworki do spania? |
Śpiworek do spania można używać w łóżeczku niemowlęcym, koszu mojżesza, kołysce |
Od jakiego wieku można stosować śpiworki do spania? |
Prawidłowo dobrany możemy używać od dnia narodzin. Najlepiej jak śpiwór posiada dodatkowe zatrzaski pod ramionkami dla noworodka. Wtedy produkt jest bezpieczniejszy w użytkowaniu. |
Do jakiego wieku śpiworek niemowlęcy? |
Taki artykuł tekstylny dobieramy do wielkości dziecka, nie może być zbyt mały; używamy go do czasu, aż dziecko będzie zirytowane korzystaniem z niego (np. przy próbie samodzielnego wstawania) |
Jakie są typy śpiworków? |
Istnieje wiele typów śpiworów, między innymi śpiworek na szelkach, z rękawami, zapinany na zamek z przodu, na zamek dwustronny, z zamkiem dookoła, rozkładany na płasko, wiązany na troczki, zapinany na napy, na rzep |
Jakie śpiworki sprawdzą się na ciepłe letnie miesiące? |
Śpiworek letni do spania powinien mieć mniejszą gramaturę wypełnienia, co oznacza, że śpiworek letni dla niemowlaka odznacza się niższymi wartościami TOG, poniżej 2,5. Nada się również śpiworek do spania całoroczny. |
Jaki śpiworek na chłodne miesiące? |
Bardzo ciepły śpiworek idealny na zimę? Śpiworek do spania jesień/zima z reguły powinien mieć większą ilość ocieplenia, licząc w skali TOG od wartości 2,5. Na śpiworek zimowy nadają się również produkty z mniejszym współczynnikiem TOG, wtedy maleństwo ubieramy cieplej na noc. |
Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu śpiworków do spania? |
Warto, aby w produkcie była materiałowa zakładka przy zamku zapobiegająca przycięciom skóry malca. Wybierając sprawdź jakość wykonania, czy zastosowane tkaniny są dobrej jakości. |
Zalety śpiworków niemowlęcych? |
Największą zaletą śpiworków jest zagwarantowanie naszym dzieciom bezpiecznego snu, ponieważ maleństwo nie nakryje sobie przypadkiem buzi. Kolejną korzyścią jest nieodkrywanie się dziecka nocą, malec nie jest w stanie rozkopać się spod przykrycia. Przez to szkrabowi jest zawsze ciepło i nie wybudza się z powodu zimna, Dodatkowo przewijanie malucha w nocy nie stanowi żadnego problemu. Zwłaszcza, jeżeli posiada zamek błyskawiczny który ułatwi wymianę pieluchy i zagwarantuje maluchowi niezakłócony sen. |
Wady śpiworków niemowlęcych |
Niektóre dzieci nie akceptują spania w śpiworku. Bywają zbyt małe śpiworki, które uniemożliwiają swobodę ruchów, co również nie jest zbyt zdrowe dla bioderek dziecka |
Jaki rozmiar śpiworka |
Większy rozmiar powinien posiadać dodatkowe zatrzaski pod ramionkami dla noworodka. Zapobiega to wpadnięciu maleństwa do środka śpiwora. |
Sposób prania śpiworków dla maluszków |
Do prania śpiwora nie potrzebujemy szczególnych zasad lub wymogów. Można go prać w pralce, zwracając uwagę przy tym, aby był wywrócony na "lewą" stronę. Wszelkie zapięcia powinny być zamknięte, aby nie uszkodzić innych rzeczy, które są razem z pralce |
Gdzie kupić śpiworek? |
Polecamy korzystać ze sprawdzonych sklepów, które posiadają dobre opinie wśród rodziców. Zalecamy również korzystać ze sklepów markowych. Dodatkowo zachęcamy do kupowania polskich produktów, od rodzimych producentów, ponieważ w ten sposób wspieramy lokalną gospodarkę |