W dzisiejszym artykule skupimy się na niezwykle ważnej decyzji jaką musi podjąć każdy rodzic - na wyborze pościeli dla swojej pociechy. To nie tylko element każdej wyprawki niemowlęcej. Towarzyszy dziecku każdej nocy i warunkuje odpowiednią wygodę podczas spania. Potrafi sprawić, że maleństwu będzie miękko, ciepło i bezpiecznie. Dlatego niezwykle istotny jest wybór odpowiedniej kołderki i poduszki, aby były nie tylko ładne, ale i komfortowe. Zapraszamy do przeczytania naszego przewodnika czym się kierować w doborze właściwej pościeli dla dziecka.
Spis treści:
- Pościel z wypełnieniem czy bez?
- Zalety pościeli z wypełnieniem
- Wady pościeli z wypełnieniem
- Jaki materiał najlepszy na pościel dziecka?
- Jaki rozmiar pościeli dla dziecka?
- Jaka pościel jest bezpieczna?
- Jaki wybrać wzór i kolor pościeli dla niemowląt i dzieci?
- Jak prać pościel dla dziecka - sprawdź przed zakupem?
- Ostatnie i najważniejsze - preferencje szkraba
- Jaka więc będzie ta najlepsza pościel dla niemowląt, a jaka dla dzieci? Podsumowanie
- 7 rad, sugestii dla rodziców jak wybrać pościel dla dziecka, czym kierować się przy wyborze
Pościel z wypełnieniem czy bez?
Pierwszy wybór, z jakim muszą się zmierzyć rodzice, to decyzja w sprawie pościeli posiadającej wypełnienie lub poszewki. Oba wyroby mają swoich zwolenników jak i przeciwników. Ten pierwszy wariant oznacza, że kołderka i poduszka stanowią całość z wypełnieniem. Wygląda to w ten sposób, że ocieplenie wszyte jest wewnątrz kołderki. Podobnie jest z poduszką - nie posiada oddzielnej poszewki, tylko wewnątrz niej została umieszczona odpowiednia gramatura wypełnienia, aby nadać optymalną grubość produktu. Zazwyczaj stosowana jest włóknina silikonowa, nazywana również potocznie owatą silikonową. Co to takiego? To specjalny surowiec wykonany z włókien silikonowych, wyprodukowanych w taki sposób, aby razem stanowiły miękkie i puszyste tworzywo. Charakteryzuje się tym, że po ugnieceniu lub praniu zachowuje swoje właściwości i wraca do dawnych kształtów, zachowując puszystość i gramaturę. Niezwykle ceni się ją w produkcji wyrobów pościelowych, zwłaszcza dziecięcych. Przyczynia się do tego fakt, że jest przewiewna, antyalergiczna i bezzapachowa. Co więcej, cechuje się bezpieczeństwem w użytkowaniu, ponieważ jest trudnopalna, neutralna dla skóry i pozbawiona szkodliwych związków chemicznych. Po praniu włóknina nie zbija się, nie roluje i wygląda identycznie jak przed czyszczeniem.
Wracając do tematu wyboru pościeli z wypełnieniem lub bez niej, część rodziców preferuje zakup tradycyjnej poszewki i oddzielnej kołderki. Plusem takiego rozwiązania jest przede wszystkim mało miejsca zajmowanego w pralce podczas prania czy też przechowywania w szafie. Wracając do pytania - pościel dla niemowlaka z wypełnieniem czy bez? A jaka pościel dla starszych dzieci? W naszej subiektywnej ocenie warto wybrać pościel z wkładem silikonowym. Dlaczego? Na korzyść kołdry i poduszki z wszytym wewnątrz ociepleniem przemawia fakt, że piorąc taki komplet, odświeżamy go nie tylko na zewnątrz, ale i od środka. Czyszczeniu podlega ocieplenie, w którym gromadzą się kurz, smog, naskórek, roztocza i inne zanieczyszczenia, a one z kolei mogą być zalążkiem alergii u malca. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza przy najmłodszych pociechach, którym na przykład zdarza się ulewać. Z pewnością i wśród starszaków będą występowały sytuacje awaryjne, kiedy kołdra wraz z poduszką zabrudzi się lub przemoknie. Jako rodzice wiemy coś o tym :) Stąd wybór pościeli z wypełnieniem jest najbardziej higienicznym rozwiązaniem i pozwala na dokładne usunięcie nieczystości.
Zalety pościeli z wypełnieniem:
- nie ma problemu dopasowania upatrzonej poszewki do posiadanego wymiaru kołderki;
- jest bardziej higieniczna, ponieważ czyści się również jej środek;
- łatwo się ją czyści, można prać ją w pralce;
- szybko schnie, ponieważ włóknina silikonowa nie pochłania wilgoci;
- wypełnienie pozostaje tak samo puszyste po praniu i w codziennym użytkowaniu, nie ulega przesunięciu i nie zbija się po czyszczeniu;
- jest estetyczna, dostępne są pościele z różnych tkanin, o ciekawych wzorach i kolorach.
Wady:
- zajmuje więcej miejsca podczas przechowywania i w pralce przy praniu
- należy ją delikatniej prasować, bez funkcji pary i na niższych temperaturach, aby nie uszkodzić wypełnienia
najlepszych pościeli dla dzieci Zobacz więcej
Jaki materiał najlepszy na pościel dziecka?
Przy wyborze zestawu pościeli, bardzo ważnym aspektem, który powinno brać się pod uwagę jest materiał. Jest to ważne, ponieważ ma bezpośredni kontakt ze skórą dziecka. Co więcej, determinuje czy maluszkowi jest komfortowo i wygodnie podczas snu. Każdy z nas ma nawyk sprawdzania, czy dana pościel jest przyjemna w dotyku i czy sprawi przyjemność kiedy położymy się w niej do snu. Dzieci są szczególnie wrażliwe na wszelkie bodźce, również dotykowe, dlatego powinniśmy skrupulatnie dobrać pościel zrobioną z najlepszego materiału. Powinien on być nie tylko naturalny, ale i przyjemny w dotyku. Istnieją żelazne reguły, których powinno się trzymać selekcjonując materiał na pościel.
Tkanina powinna być:
- oddychająca i przewiewna - dzięki temu skóra dziecka ma dostęp do powietrza i ma zapewnioną właściwą wymianę gazową;
- miękka i przyjemna w dotyku - walory dotykowe są nieocenione zwłaszcza wśród niemowląt, które posiadają bardzo wrażliwą skórę;
- łatwa w utrzymaniu czystości - Pościel dziecięcą często pierzemy, dlatego powinna nadawać się do prania w pralce i prasowania, w celu utrzymania odpowiedniej higieny.
Takie cechy spełniają naturalne tkaniny, utkane z przędz pozyskanych między innymi z roślin włóknistych, wykorzystywanych w przemyśle tekstylnym. Dlatego najbardziej popularne i najlepsze materiały wykorzystywane w produkcji wyrobów dziecięcych to bawełna, muślin, bambus oraz len.
Najpopularniejsza i najbardziej ceniona jest bawełna, znana ludzkości od tysięcy lat. To z niej pozyskuje się materiał o tej samej nazwie. Tkanina bawełniana cechuje się przepuszczalnością, a poza tym nie podrażnia skóry. Gdy jest zimno chroni przed wychłodzeniem, a podczas ciepłych dni zapewnia przewiewność. Bawełna może być tkana przy użyciu różnych splotów. Dzięki temu możemy uzyskać materiał nierozciągliwy, o gęstym splocie lub też elastyczną dzianinę. Jedną z odmian materiału bawełnianego jest muślin. Również wykonany z bawełny, a wytworzony w taki sposób, że jest niezwykle delikatny i rozciągliwy. Zazwyczaj składa się z dwóch połączonych ze sobą warstw i ma ciekawą kreszowaną fakturę, czyli ozdobne gniecenie. Coraz popularniejsza staje się też tkanina bambusowa. To przede wszystkim dzięki jej cennym właściwościom: w dotyku przypomina jedwab. Ponadto cechuje się właściwościami termoregulacyjnymi, antystatycznymi, odbija promienie UV. Nie pozwala na namnażanie się drobnoustrojów oraz grzybów, które mogą być niebezpieczne dla dziecka. Jest również w pełni oddychająca i przyjazna dla skóry. Warto również pochylić się nad zapomnianą w ostatnim czasie tkaniną lnianą, która powoli wraca do łask. Jest antyalergiczna, wyjątkowo przewiewna, a latem daje uczucie lekkiego chłodzenia. Działa również antybakteryjnie i jest wyjątkowo wytrzymała. Wbrew tartym stereotypom aktualnie występujące tkaniny lniane są przyjemne w dotyku. Obecnie w procesie produkcji poddawane są one specjalnym procesom zmiękczającym, dlatego są miękkie.
W tym punkcie nie sposób nie wspomnieć o bawełnie organicznej. To nowa jakość tekstyliów bawełnianych, cechujących się najwyższą jakością. Cały proces wytwarzania takiego materiału oparty jest na najwyższych standardach produkcyjnych, już od etapu uprawy bawełny, aż po końcowe etapy produkcji.
- Co to bawełna organiczna? Dlaczego warto wybrać produkty wykonane z tego materiału? Zalety bawełny organicznej. Certyfikat GOTS (Global Organic Textile Standard). Bawełna ekologiczna a organiczna? [Blog Mulinek]
- Jak otulać noworodka? Jak zawinąć dziecko w otulacz? Jaki otulacz dla noworodka? Wady i zalety otulacza. [Blog Mulinek]
Jaki rozmiar pościeli dla dziecka?
Obecnie w sklepach internetowych i stacjonarnych dostępne są wyroby pościelowe o różnorodnych rozmiarach. Malutkie kołderki, większe, w kształcie kwadratu lub bardziej podłużne. Można dostać prawdziwego zawrotu głowy przy takich możliwościach wyboru :) Na pewno kluczową zasadą doboru jest wiek, a przede wszystkim wzrost dziecka. Zbyt duża kołdra jest przytłaczająca, trzeba ją składać na pół, z kolei za mała nie przykrywa dokładnie. Jaka będzie odpowiednia pościel dla noworodka? A jaka pościel dla starszych dzieci? Poniżej znajdziesz tabelę z poszczególnymi rozmiarami. Traktuj ją jako wskazówkę, ponieważ bardzo często każdy producent ma trochę inną rozmiarówkę.
wiek | rozmiar | zastosowanie | |
---|---|---|---|
noworodek | 0-6 mc | 60x70 cm | kokon Mojżesza kołyska gondola wózka łożeczko niemowlęce |
niemowlę | 6-24 mc | 75x100 cm | wózek spacerowy łóżeczko niemowlęce |
małe dziecko | 2-5 lat | 100x135 cm | łóżeczko dla dzieci leżak w przedszkolu |
starsze dziecko | 5-10 lat | 140x200 cm | łóżko dziecięce |
Jaka pościel jest bezpieczna?
Dokonując wyboru pościeli nie możemy zapomnieć o kwestii bezpieczeństwa. Zdarza się, że kołderka lub poduszka mają dodatkowe elementy dekoracyjne, ozdobne chwosty, tasiemki. Z pewnością sprawiają, że zestaw do łóżeczka jest bardziej estetyczny. Ale czy bezpieczny? Noworodki i niemowlęta to dzieci, które powinniśmy otoczyć wyjątkową ochroną i w trosce o ich zdrowie i bezpieczeństwo warto zrezygnować ze zbędnych zdobień. Mogą one przypadkowo utrudnić oddychanie, a tak małe dzieci nie mają jeszcze w pełni wykształconego systemu obronnego. Jeśli jednak zdecydujemy się na zdobioną kołdrę, przyjrzyj się czy tasiemki lub chwosty nie są zbyt długie: im krótsze, tym są bezpieczniejsze. Kolejny aspekt to zamek błyskawiczny. Jeśli jest wszyty, warto przyjrzeć się czy nie ma możliwości zadrapania skóry dziecka. Najbezpieczniejsze są zamki kryte lub te, które posiadają specjalnie wszytą kieszonkę, aby zamek nie drapał. Na bezpieczeństwo produktu wskazują wszelkie certyfikaty. Wszystkie materiały, które użyto w wyrobie tekstylnym powinny posiadać odpowiednie oznaczenie, świadczące o tym, że są bezpieczne dla dzieci. Najpopularniejszy jest certyfikat OEKO-TEX standard 100, inaczej nazywając: Tekstylia Godne Zaufania. Gdy tkanina posiada takie oznaczenie, wiemy, że została przebadana laboratoryjnie i jest wolna od substancji potencjalnie szkodliwych dla zdrowia. Bardziej surowym i restrykcyjnym certyfikatem jest standard GOTS. To nie tylko materiał bezpieczny, wolny od wszelkich toksyn, ale i wyprodukowany w sposób zrównoważony, w trosce o środowisko, w systemie ekologicznego rolnictwa, pochylając się nad kwestiami etycznymi, takimi jak los pracowników, zwłaszcza tych, którzy zajmują niskie, niewykwalifikowane stanowiska (np. przy zbiorze bawełny). Kupując wyrób oznaczony certyfikatem GOTS wybierasz najbardziej świadomie i odpowiedzialnie.
Bezpieczna pościel dla niemowlaka, niemowląt i dzieci - kryteria wyboru:
- brak wystających elementów;
- brak zamka lub taki, który nie spowoduje zadrapań;
- certyfikowane tkaniny i wypełnienie, z których uszyto komplet (np. OEKO-TEX 100, standard GOTS).
Najpiękniejsza pościel dla niemowląt i dzieci - czyli jaki wybrać wzór i kolor
Mamy to szczęście, że żyjemy w czasach o praktycznie nieskończonej możliwości wyboru. Możemy przenieść się do czasów prehistorycznych i kupić pościel dla dziecka w dinozaury, postawić na coś bardziej gustownego, na przykład na wzór w kwiaty, lub przenieść się na leśną polanę i wybrać zestaw pościelowy w leśne zwierzątka. Dlatego trudno szukać jednoznacznej odpowiedzi jaka pościel dla dziecka jest najlepsza pod kątem estetycznym. Jedni rodzice lubią ciekawe wzornictwo, dlatego decydują się na zakup produktu z oryginalnym printem. Inni mamusie i tatusiowe cenią sobie minimalizm i według nich jedynym słusznym wyborem jest pościel jednokolorowa. Przed podjęciem decyzji, jaki wybrać wzór i kolor, warto zastanowić się nad tym w jakich odcieniach będzie urządzony pokoik lub kącik malucha, czy znajdzie się w nim wzorzysta tapeta, a może jeden kolor na ścianie? Jakiej kolorystyki będą przedmioty malucha codziennego użytku na przykład wózek?
Najładniejsza będzie pościel dla dzieci dobrej jakości. Taka zawsze się wybroni, pozostanie estetyczna na długi czas i przetrwa wiele prań w dobrym stanie. Będzie cieszyć oko i budzić zachwyt w oczach innych mam, zwłaszcza jeśli zabieramy ze sobą kołderkę na spacery, aby ochronić szkraba przed zimnem. Jeśli jesteśmy osobą, która lubi powracać do dawnych chwil, taki zestaw może być piękną pamiątką. Natomiast tanie wyroby pościelowe bardzo często bazują na niskiej jakości tkaninach, a ich sposób wytwarzania opiera się na tym, aby uzyskać jak najniższą cenę, najczęściej kosztem jakości. Nierzadko pochodzą one z krajów azjatyckich, które opierają swój przemysł na taniej sile roboczej.
Gwarancja dobrego snu
Najlepszej jakości komplety pościeli
uszyte z naturalnych tkanin
Przed zakupem sprawdź, jak prać pościel dla dziecka
W wygodnym użytkowaniu zestawu pościelowego istotne jest również to, czy można ją w łatwy sposób przepierać, aby był on czysty i świeży. Jest to o tyle ważne, że taki zestaw trzeba często prać, nawet jeśli nie uległ widocznemu zabrudzeniu. Dlatego najbardziej praktyczne są pościele łatwe w praniu, a nie na przykład jedynie do prania ręcznego. Przed dokonaniem zakupu wystarczy sprawdzić na metce zasady prania i prasowania. Powinna nas zainteresować opcja prania w pralce automatycznej, a także możliwość prasowania. Z typowym zabrudzeniem, np. ulaniem malca, bez trudu poradzi sobie zwykły proszek do prania dla niemowląt. Pościel zazwyczaj ulega zabrudzeniom nie związanym z jedzeniem typu owoce i warzywa, które niejednokrotnie bywają bardzo trudno albo niespieralne. Stąd nawet jeśli na metce jest oznaczenie, żeby nie stosować agresywnych środków do czyszczenia, nie warto tego brać jako podstawowe kryterium wyboru. Tkaniny wyprodukowane z przeznaczeniem dla dzieci z certyfikatem OEKO-TEX lub GOTS są barwione przy zastosowaniu bezpiecznych metod, z zastosowaniem nietoksycznych barwników. Powodują one to, że taki materiał jest mniej odporny na odbarwienia wywołane środkami przeznaczonymi do wywabiania plam.
Ostatnie i najważniejsze - preferencje szkraba
Bardzo często zdarza się, że nasze wszelkie plany dotyczące naszych wyborów, które z naszego punktu widzenia są najlepsze dla naszej pociechy, bardzo szybko są weryfikowane. Rzeczywistość pokazuje, że tak naprawdę to nasza pociecha dyktuje, w czym czuje się najlepiej i co jest dla niej komfortowe. Są dzieci, które za nic na świecie nie zasną… ba!, nawet nie poleżą w śpiworku do spania lub otulone rożkiem niemowlęcym. Niemowlęta to też ludzie, są bardziej lub mniej ciepłolubne. Nierzadko zdarza się, że wolą być lżej przykryte do snu niż ich rodzice w tym samym czasie. Dlatego warto obserwować swoje dziecko, przyjrzeć się, jakie są jego upodobania, puścić mimo uszu wszelkie rady i zaufać swojej intuicji. Podkreślmy, że przegrzewanie malca może być bardziej niekorzystne niż nam się wydaje i warto mieć to na uwadze przy wyborze idealnej pościeli dziecięcej dla niemowlaka.
Podsumujmy - jaka więc będzie ta najlepsza pościel dla niemowląt, a jaka dla dzieci?
W tym punkcie zaryzykujemy stwierdzenie, że rodzice bagatelizują sprawę wybierania właściwej kołderki i poduszki. Skupiają się na odpowiednim wyborze materacyka, analizują jego specyfikację. W podobny sposób powinniśmy podejść do selekcji tekstyliów. Reasumując krótko cały artykuł, powinno się unikać nie tylko sztucznych tkanin, ale i materiałów nieprzyjemnych w dotyku (typu kora). Dobierzmy odpowiedni rozmiar dopasowany pod wiek dziecka - inna będzie pościel dla rocznego dziecka, inna dla przedszkolaka i starszych dzieci. Sprawdźmy czy produkt jest bezpieczny, a tkaniny użyte w produkcie posiadają odpowiednie certyfikaty. Zawsze sprawdźmy zasady prania na metce oraz skład materiałowy. Dobierzmy design i wzór tekstyliów według własnych upodobań lub wystroju pokoiku. Weźmy pod uwagę jakie upodobania ma maleństwo. I na koniec - warto kupić pościel dla dzieci dobrej jakości, ponieważ tylko taka będzie najpiękniejsza - i to nie tylko do pierwszego prania. Niżej przedstawiamy nasze rady dotyczące wyboru pościeli w wersji kapsułowej:
7 rad, sugestii dla rodziców jak wybrać pościel dla dziecka, czym kierować się przy wyborze:
- Z wypełnieniem czy bez.
- Materiał z jakiego jest wykonana.
- Wielkość pościeli względem wieku i wzrostu dziecka.
- Bezpieczeństwo (zamki, wystające elementy, certyfikaty).
- Wzór, kolorystyka.
- Łatwość utrzymania w czystości.
- Preferencje dziecka.