Kokon niemowlęcy hit czy kit

Kokon niemowlęcy hit czy kit

Gniazdka niemowlęce zyskały w ostatnim czasie na popularności i coraz częściej pojawiają się na liście wyprawkowej. Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu w Polsce prawie nikt o nich nie słyszał. Skąd więc przyszła moda na ten produkt? Czy to rzeczywiście tylko chwilowy zachwyt? Czy jest on potrzebny i przydatny? W naszym artykule rozłożymy ten produkt na przysłowiowe części pierwsze, aby dokonać obiektywnej oceny.

Spis treści:

Kokon niemowlęcy: co to jest?

Najpierw słówko o początkach. Pomysł stworzenia takiego wyrobu narodził się w Szwecji. Kokony niemowlęce stały się następnie popularne w innych krajach skandynawskich, aż w końcu dotarły do kolejnych państw, nie tylko Europy, ale i całego świata. Na polskim rynku produktów dziecięcych kokon niemowlęcy to produkt w miarę nowy. Nieprzypadkowo zamiennie nazywany jest gniazdkiem niemowlęcym, a to dlatego, że wyglądem przypomina właśnie niektóre ptasie legowiska - jest miękki, wygodny i posiada podwyższone boki. Matka natura wie co robi :) Wracając do naszego produktu, kokon dla niemowlaka ma stworzyć dziecku bezpieczną i komfortową przestrzeń. Dzieci z reguły lubią przebywać tam, gdzie jest ciepło i przytulnie, ponieważ przypomina im to warunki, jakie panowały w brzuchu mamy. Niemowlę staje się w nim bardziej zrelaksowane i wyciszone. Gniazdko niemowlęce to połączenie przenośnego leżaczka, łóżeczka i otulacza. Wygląda jak materacyk połączony z długim wałkiem zawiniętym w literę U. Aby stworzyć maleństwu wydzieloną przestrzeń otoczoną z każdej strony wysokim, mięciutkim brzegiem, należy związać i ściągnąć ze sobą przeciwległe końce wałków. W ten sposób reguluje się wysokość rantów oraz powierzchnię miejsca do leżenia.

Kokon niemowlęcy co to jest?

 

Kokon niemowlęcy - do czego służy?

Produkt wydaje się niepozorny, jednak jest to przedmiot, który warto uwzględnić przy kompletowaniu wyprawki. Jest on przede wszystkim praktyczny i wielofunkcyjny. Odpowiedzmy zatem na pytanie - po co kokon niemowlęcy? Ma on przede wszystkim uchronić niemowlę przed upadkiem. Nawet najmłodsza pociecha może przypadkowo sturlać się z kanapy lub łóżka. Zamiast otaczać niemowlę misternymi zabudowanymi ochraniaczami z koców lub poduszek, wystarczy zastosować kokon niemowlęcy. Dla niemowląt, które jeszcze samodzielnie nie siadają, najbezpieczniejszym miejscem w domu jest… podłoga! Gdy mama jest sama w domu, potrzebuje wziąć prysznic, ale chce mieć na oku swoje maleństwo. Która z nas tego nie zna? :) Gniazdko może leżeć nie tylko na kanapie, ale również na podłodze -  skutecznie izoluje przed zimnym parkietem, panelami lub gresem. A ty, droga mamo zyskujesz w ten sposób chwilę dla siebie, wiedząc, że Twój brzdąc jest bezpieczny. Z kolei wkładając kokon do łóżeczka niemowlęcego, chronisz maluszka przed mimowolnym uderzeniem w szczebelki. Zbierzmy w jedną całość wszystkie te informacje - do czego służ kokon niemowlęcy?

Funkcje kokona niemowlęcego:

  1. Do spania - noworodki i niemowlęta lepiej czują się, znajdując się w małej przestrzeni. Dla tak malutkiego dziecka nawet własne łóżeczko zdaje się być ogromne, zupełnie inaczej niż kiedyś u mamy. Dzięki wysokim brzegom w gniazdku niemowlę czuje komfort i bezpieczeństwo.
  2. W łóżku rodziców - to bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy śpią razem ze swoim maleństwem. Podwyższone boki kokonu zabezpieczają maluszka przed przypadkowym przygnieceniem lub stoczeniem się z łóżka. Rodzice odczuwają jednocześnie komfort psychiczny, wiedząc, że dziecko przez przypadek nie dozna urazu.
  3. Bezpieczna strefa dla dziecka - wyrób.
  4. Podczas wyjazdów - czasami kokon niemowlęcy okazuje się wystarczającym kompanem wspólnych wyjazdów, zwłaszcza jeśli są sporadyczne. Może okazać się, że gniazdko stanie się substytutem łóżeczka turystycznego.
  5. Jako mata do zabawy - w kokonie za dnia maluszek może spędzać czas już od pierwszego dnia życia. To przyjazne miejsce dla dziecka na naukę leżenia na brzuszku czy też rozwijania innych umiejętności poprzez zabawę.
  6. Kokon niemowlęcy do łóżeczka - bardziej ruchliwe dzieci mają tendencję do niespodziewanych i nieświadomych uderzeń o szczebelki łóżeczka. W kokonie niemowlęcym dziecko jest chronione przed takimi zderzeniami. Co więcej, starszy maluszek wtuli się w sprężysty bok wyrobu.

kokony najwyższej jakości

Kokon niemowlęcy - do jakiego wieku?

Nasza ulubiona odpowiedź brzmi: to zależy :) Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, czy dzidziuś urodzi się drobny czy raczej w górnej normie siatki centylowej. Kokon niemowlęcy stanowi barierę dla dziecka, które jeszcze nie potrafi samodzielnie siadać, stąd im szybciej maluszek nabędzie taką umiejętność, tym szybciej gniazdko nie będzie mogło być wykorzystywane na kanapie w obawie przed wypadnięciem dziecka. Kokon niemowlęcy duży oczywiście starczy na dłużej. Produkt jest jednak na tyle elastyczny, że może być wykorzystywany całkiem długo, nawet powyżej 1. roku życia. Jeśli niemowlę przestanie się w nim mieścić, wyrób ten można wykorzystywać bez zawiązywania i ściągania sznurków, w taki sposób, że boki kokonu leżą swobodnie równolegle do siebie. Ciekawym sposobem na używanie kokonu w przypadku starszego dziecka jest stosowanie jako wkładki do łóżeczka. Boki kokona skutecznie ochronią ruchliwe niemowlę przed uderzeniem w szczebelki. Dodatkowo maluszek będzie miał do czego się przytulić :) Z kolei kokon niemowlęcy - od kiedy można go używać? Nie ma dolnej granicy wiekowej: może w nim leżeć już noworodek od pierwszego dnia życia.

kokon niemowlęcy na potrzeby Twojego dziecka

Kokon niemowlęcy - czy jest bezpieczny?

Przy wyborze produktów dla dzieci należy zwracać uwagę na to, czy nie stanowią zagrożenia dla maluszka. Wielu rodziców zastanawia się czy kokon będzie bezpieczny dla ich dziecka. W sieci pojawiają się również pytania p powiązanie o kokon niemowlęcego ze śmiercią łóżeczkowa. W tej kwestii należy również kierować się zdrowym rozsądkiem. W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się wielkości gniazdka niemowlęcego. Produkt ten powinien mieć wystarczającą przestrzeń dla maluszka, tak, aby miał on swobodę w oddychaniu swobodny dostęp do powietrza i nie stykał się bezpośrednio z bokami kokonu. Kolejna rzecz to ograniczenie wszelkich sznurowań, która jeśli już są, to powinny mieć odpowiednią, bezpieczną długość. Mogą one bowiem,przypadkowo trafić do dróg oddechowych lub zaplątać się na rączce lub nóżce dziecka. Należy również przyjrzeć się. co stanowi dno gniazdka niemowlęcego. Niezwykle istotne jest, aby było wystarczająco twarde, by nie powodowało zmian w położeniu kręgosłupa dziecka. Co więcej, zbyt miękkie dno sprawia, że dziecko zapada się, może przyjąć niefizjologiczną pozycję, a przez to mieć trudność z oddychaniem.
Podsumowując - czy kokon dla niemowlaka jest bezpieczny? Tak, jeśli jego wybór zostanie poprzedzony sprawdzeniem jego cech. Bardzo ważną kwestią jest również właściwe użytkowanie produktu. Gniazdko nie jest nosidełkiem i nie służy do przenoszenia dziecka. Co więcej, dziecko, które potrafi już samo usiąść czy wstać może wypaść, poza obręb kokonu. Nie należy również umieszczać niepotrzebnych przedmiotów w kokonie, ponieważ mogą one przypadkowo zablokować drogi oddechowe dziecka. Dlatego też należy , zwrócić uwagę, jak używać tego produktu poprawnie, aby był on całkowicie bezpieczny.

Kokon niemowlęcy - czy bezpieczny?

Poznaj nasze kokony niemowlęce,
które ochronią Twojego maluszka
przed sturlaniem się z kanapy

Zobacz więcej

Jaki kokon niemowlęcy wybrać?

Obecnie na rynku występuje ogromne zróżnicowanie kokonów dla maluszków. Czym więc kierować się przy wyborze takiego produktu? Prześledźmy najważniejsze aspekty, które należy wziąć pod uwagę:

  1. Bezpieczeństwo dziecka - warto przyjrzeć się wysokości boków. Czy są wystarczająco wysokie, a przez to właściwie chronią niemowlę przed sturlaniem się? Czy wewnątrz produktu jest wystarczająca duża ilość przestrzeni? Czy dziecku nie zagrażają wystające elementy, np. długie sznurki, wstążki? Czy dno gniazdka nie jest zbyt miękkie?
  2. Materiał oraz jakość wykonania wyrobu - sprawedź się czy tkaniny posiadają odpowiednie certyfikaty świadczące o tym, że mogą być wykorzystywane w produktach dziecięcych(np. OEKO-TEX, standard GOTS). Nadruki również powinny zostać wykonane bezpiecznymi i nietoksycznymi farbami. Dowiedz się, co stanowi wypełnienie - czy jest to materiał antyalergiczny? Obecnie najpopularniejszym wypełnieniem jest kulka silikonowa, która świetnie sprawdza się w artykułach pościelowych, ponieważ nie uczula i nie zmienia swoich właściwości po praniu. Zobacz również, czy materiały są przyjemne dla skóry dziecka oraz w jaki produkt został uszyty produkt - czy nie ma sterczących nitek, czy szycie wygląda estetycznie i schludnie?
  3. Wielkość kokonu - Kokon niemowlęcy - jaki rozmiar? Zastanów się, czy wolisz mniejszy kokon mając jednak na uwadze, że dziecko szybciej z niego wyrośnie, czy jednak wolisz posiadać produkt na dłużej i  nie przeszkadza Ci brak kompaktowego wymiaru gniazdka? Oczywiście każde rozwiązanie w tym wypadku ma swoje plusy i minusy, zastanów się zatem nad tym, co dla Ciebie jest ważne. Na przykład czy będziesz często podróżować z maluchem i nocować poza domem? Czy kokon jest Ci potrzebny wyłącznie do użytku domowego? Czy masz malutkie mieszkanie czy raczej nie cierpisz na brak przestrzeni? Możesz wybrać kokon niemowlęcy XXL albo też jego mniejsze odpowiedniki.
  4. Estetyka produktu - biorąc pod uwagę powyższe aspekty funkcjonalne, kieruj się również przy wyborze własnym gustem :) Są produkty wzorzyste, w jednolitym kolorze, ze zdobieniami typu koronka… pomyśl o tym, czy kokon będzie pasował do wystroju pokoiku dziecka, pościeli lub designu wnętrza. Obecna różnorodlość na rynku pozwala na stwierdzenie, że każdy wybierze coś dla siebie, zarówno minimaliści ceniący uniwersalne rozwiązania, jak i ci doceniający oryginalne, wzorzyste printy. Znajdziesz kokon niemowlęcy i dla chłopca, i dla dziewczynki, wystarczy, że wybierzesz właściwy kolor lub wzór.

Kokon z serii Nature marki Mulinek

Kokon niemowlęcy: wady i zalety

Współcześni rodzice stają przed wieloma dylematami jeśli chodzi o wybór wyposażenia wyprawki niemowlęcej. Znamy to uczucie, kiedy okazuje się, że zakup jest nieprzemyślany, a kupiony przedmiot trafia na dno szafy. Spójrzmy więc obiektywnie na listę wad i zalet kokonu niemowlęcego, co z pewnością ułatwi dokonanie analizy przed podjęciem decyzji.

Kokon niemowlęcy - zalety:

  • to produkt wielofunkcyjny;
  • zapewnia rodzicom poczucie, że ich dziecko jest bezpieczne;
  • sprawia, że dziecku jest ciepło, miło i komfortowo;
  • ułatwia zasypianie dziecka i sprawia, że jego sen jest spokojniejszy;
  • może być używany przez dziecko nawet powyżej 1. roku życia (w przypadku kokonu XXL);
  • nie zaburza rozwoju dziecka i nie ogranicza jego ruchów: maleństwo może swobodnie poruszać się i ćwiczyć.


Kokon niemowlęcy - wady:

  • zajmuje sporo miejsca;
  • nie może być używany jako nosidło, co może wymagać trochę logistyki, jeśli chcesz przenieść kokon i maleństwo w inne miejsce;
  • po praniu może upłynąć trochę czasu, zanim wyschnie, więc będziesz niecierpliwie czekać, aż ponownie będzie możliwość jego użytkowania :);
  • jest to spory wydatek.

 

Kokon czy rożek?

W naszej ocenie są to produkty o innym przeznaczeniu, dlatego trudno jest rozpatrywać między wyżej wymienionymi produktami dziecięcymi. Rożek ma za zadanie ułatwiać rodzicom prawidłowe noszenie dziecka, a także pomagać w ukojeniu i uspokojeniu dziecka poprzez ciaśniejsze otulenie. Natomiast kokon z pewnością nie służy do noszenia i przenoszenia dziecka. Stanowi on bezpieczną strefę dla maleństwa dzięki podwyższonym brzegom.

Kokon czy rożek?
Zobacz kokony i rożki marki Mulinek

Jak wyprać kokon niemowlęcy?

Kokon niemowlęcy na szczęście można, a nawet powinno prać się w pralce. Należy przy tym stosować się do zasad prania, które zazwyczaj dotyczą produktów niemowlęcych. Ustawiaj pranie na temperaturę 30 stopni, używaj łagodnych środków do prania dedykowanych dla maluszków. Zrezygnuj z agresywnych środków czyszczących, piorących i odplamiaczy. Te główne zasady pozwolą ochronić tkaninę i nadruk. Z kolei najłatwiej mają mamy, które wybiorą kokon niemowlęcy z wyjmowanym materacem. Przed praniem wystarczy wyjąć materacyk i umieścić kokon w pralce. Jeśli materacyk również wymaga czyszczenia, należy wyprać go zgodnie z instrukcją umieszczoną na metce (najczęściej są to takie same wskazówki jak w przypadku gniazdka niemowlęcego). Uprzedzając Twoje pytanie - nie martw się o wypełnienie wewnątrz produktu. Nie pozbija się i nie ugniecie.

Podsumujmy: jak prać kokon niemowlęcy?

  • jeśli kokon posiada wyjmowany materacyk, wyjmij go ze środka;
  • pierz kokon w pralce, naprawdę nie warto prać ręcznie (droga mamo, szanuj swój czas :) );
  • wybierz delikatne środki piorące, najlepiej te, które są dedykowane do maluszków;
  • ustaw pranie na program delikatny, 30 stopni oraz wirowanie do 800 obrotów;
  • po upraniu susz kokon, najlepiej kładąc go poziomo.

 

Kokon niemowlęcy: tak czy nie? Nasze podsumowanie.

To bardzo przydatny gadżet, który sprawia, że możesz położyć swojego maluszka na kanapie lub podłodze. Unikniesz nieestetycznych budowli z poduszek i koców :) Pamiętaj również, że pozycja leżąca jest najbardziej zdrowym i bezpiecznym ułożeniem dziecka. Co więcej, kokon dla niemowlaka nie wpływa negatywnie na rozwój fizjologiczny dziecka.
Biorąc pod uwagę wszystko, co powyżej, podsumujmy. Czy warto kupić kokon niemowlęcy? My jesteśmy jak najbardziej na tak!

Zobacz wszystkie kokony w ofercie mulinek.pl

NowościNowości

Poznaj nowe produkty, które przygotowaliśmy z niezwykłą starannością.
Wciąż pracujemy nad poszerzaniem naszej oferty.

do góry
{nocache:bb6107782b7294c1f8a3a252eea311c8#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl