Jak prać kocyk bambusowy?

Jak prać kocyk bambusowy?

Kocyk bambusowy to produkt całoroczny, który może być używany codziennie. Produkty dla dzieci wymagają częstego prania, aby zachować właściwą higienę użytkowania oraz usunąć wszelkie plamy powstałe w wyniku codziennego użycia - początkowo mleko, ulewanie, w późniejszym etapie życia dziecka będą to zabrudzenia kaszką oraz daniami ze słoiczka. Dlatego warto wiedzieć jak prać kocyk dla dziecka i stosować się do naszych wskazówek prania, aby kołderka jak najdłużej zachowała swoje właściwości i piękny wygląd.

Spis treści:

Poniżej spisaliśmy listę tematów, jakie najczęściej pojawiają się przy czyszczeniu i dbaniu o kocyki bambusowe:

 1. Pranie kocyka bambusowego - prać ręcznie czy w pralce? Jakiego użyć programu do prania? Jaką wybrać temperaturę wody? Czy można użyć wirowania?
 2. Dobór środków piorących - jakiego proszku użyć do prania? Czy można kocyk bambusowy czyścić chemicznie lub używać wybielaczy?
 3. Suszenie - czy kocyk bambusowy można suszyć w suszarce bębnowej?
 4. Prasowanie - czy można prasować kocyki bambusowe?

Oznakowanie prania na metce
Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić przed czyszczeniem nowej rzeczy jest poznanie przepisu prania, który znajduje się na metce. Każdy producent oznakowuje swoje wyroby stosując ogólnie przyjęte ikony prania. Są to zunifikowane symbole występujące na metkach ubrań, kocyków i produktów dziecięcych, które dotyczą prania, suszenia i prasowania danego materiału. Określają jakiego typu środki chemiczne możemy zastosowań do wywabiania plam, czy możemy daną rzecz suszyć w suszarce bębnowej, czy możemy prać w pralce lub stosować wybielacz. Warto zapamiętać kilka symboli, które są najbardziej popularne, lub wydrukować je i powiesić w widocznym miejscu, na przykład taką mini ściągawkę na pralce.

przepis prania
Przepis prania, sprawdź metkę bambusowego kocyka

Jak wyprać koc bambusowy?

Wracając do tematu jak prać kocyki bambusowe - brzmi jak banał, ale musisz się trzymać tego co jest na metce :) Kocyk tkany bambusowy pierz w pralce. Najlepiej stosuj do tego specjalny woreczek do prania, na przykład dedykowany do bielizny lub uszyj własny worek wykorzystując starą, niepotrzebną firankę - to ekologiczne rozwiązanie w duchu zero waste. Zazwyczaj pierzemy kocyki razem z ubraniami do dziecka, a woreczek zapobiega powstawaniu uszkodzeń materiału i zaciągnięcia kocyka od innych rzeczy znajdujących się w bębnie pralki.

jak wyprać kocyk bambusowy
Pierz koniecznie w woreczku dedykowanym do prania bielizny przy zachowaniu obrotów wirowania 800/min.

Nie pierz kocyka ręcznie, ponieważ mechaniczne pocieranie sprawia, że kocyk szybciej się niszczy i peelinguje, czyli mechaci. Poza tym korzystając z pralki oszczędzasz w ten sposób czas, a przy dziecku nie ma go za wiele, prawda? :) Sortując pranie uwzględnij, że kocyk bambusowy powinien być prany z rzeczami o podobnych kolorach, aby uniknąć zafarbowania od ubranek dziecięcych, zwłaszcza tych w zdecydowanych barwach, na przykład czarnym lub czerwonym, różowym. Niektórzy stosują chusteczki do wyłapywania koloru, jednak najbezpieczniejszą metodą jest sortowanie prania według zasady te same kolory razem w praniu. Wybierz delikatny program do prania oraz niską temperaturę, zalecamy 30 stopni. Możesz kocyk odwirować z nadmiaru wody, co również zapobiega wyciąganiu się. Zastosuj niskie obroty, maksymalnie 800. Nie wyżymaj i nie wyciskaj nadmiaru wody z koca, w innym wypadku może powyciągać się.

program pranie delikatne

Czym czyścić kocyki dziane z bambusa?

Kolejną rzeczą to stosowane środki do prania. Wybieraj wyłącznie delikatne środki piorące dedykowane dla dzieci, które nie podrażniają skóry dziecka. Powinien być to proszek lub płyn do prania tkanin kolorowych. Nie wybieraj nigdy proszku do prania białych materiałów, ponieważ jego zadaniem jest zachowanie koloru białego i zapobieganiu szarzeniu. Oznacza to, że soczyste kolory kocyka bambusowego mogą szybciej stać się mniej intensywne. Oczywiście, że nie zapobiegniemy temu zjawisku, ponieważ do utrwalenia kolorów w tekstyliach dziecięcych nie stosuje się agresywnej chemii, więc nieznaczna utrata kolorów przy praniu jest zjawiskiem normalnym.

Nie używaj również płynu do zmiękczania tkanin - to ważna wskazówka, o której często się nie wspomina. Płyn zmiękczający osłabia cenne właściwości włókien bambusowych, ponieważ uszkadza je. Poza tym kocyk dziany bambusowy jest tak miękki, że nie ma potrzeby dodatkowo go zmiękczać.

środek do czyszczenia kocyka bambusowego
Płyn do płukania, zmniekczania tkanin

Jak suszyć kocyki bambusowe?

Produktu nie można suszyć w suszarce bębnowej, ponieważ może on ulec deformacji, obkurczeniu. Na szczęście koc bambusowy cechuje to, że bardzo szybko wysycha, a to zapewnia umiejętność absorbowania wody przez włókna bambusowe. Zalecamy suszenie koca na płasko. Co to znaczy suszyć na płasko? Postępuj tak jak ze swetrami dzierganymi. Na suszarce stojącej rozłóż ręcznik, który dodatkowo pochłonie wodę, a następnie połóż na nim złożony kocyk. Aby przyspieszyć schnięcie obróć po jakimś czasie okrycie dziecka na drugą stronę. Jeśli zdecydujesz się wystawić suszarkę na balkon lub balkon w ciepły lub upalny dzień, wybierz miejsce zacienione - słońce powoduje płowienie tkanin. Suszenie poprzez zwykłe powieszenie kocyka spowoduje wyciągnięcie się tkaniny z powodu ciężaru wody - pamiętaj, że mamy do czynienia z materiałem elastycznym, ciągnącym się.

suszenie na płasko
Suszenie na płasko

Czy można prasować kocyk bambusowy?

Ogólna zasada jest taka, że nie powinno się prasować kocyka bambusowego. Jeśli jednak masz wyjątkową potrzebę, zastosuj lekko nagrzane żelazko poniżej 110 stopni (jedna kropka) i przeprasuj przez pieluszkę tetrową. Wysoka temperatura szkodzi włóknom bambusowym i pozbawia je dobroczynnych właściwości. Nie ma potrzeby prasować kocyka, nawet w celach higienicznych, ponieważ bambus sam w sobie jest bakteriobójczy i odporny na powstawanie pleśni.

Podsumujmy raz jeszcze, jak postępować piorąc i dbając o kocyk bambusowy:

 • wybieraj delikatne środki piorące przeznaczone dla niemowląt, które delikatnie obchodzą się nie tylko ze skórą dziecka, ale również przędzą bambusową
 • pierz w pralce ustawiając delikatny program z niską temperaturą, a odwirowanie nie więcej niż 800 obrotów
 • pozwól kocykowi wyschnąć naturalnie susząc na płasko

Czego należy unikać przy czyszczeniu kocyków bambusowych? Jakim rzeczom mówimy stanowcze NIE?

 • agresywnym środkom piorącym, wybielaczom, chloru, benzynie, odplamiaczom, proszku do prania białych rzeczy, płynom zmiękczającym
 • praniu ręcznemu (hura!), czyszczeniu chemicznemu, pocieraniu, wyżymaniu
 • wysokiej temperaturze wody, wysokim obrotom odwirowania,
 • suszeniu w suszarce bębnowej, wywieszaniu w pionie
 • prasowaniu

W jaki sposób uprać kocyki z bambusa?

produkt

kocyk bambusowy

metoda prania

pranie w pralce automatycznej

program prania

woda 30 stopni, program do tkanin delikatnych, odwirowanie poniżej 800 obrotów

suszenie

naturalne suszenie na płasko

środki piorące

delikatne preparaty piorące dedykowane dla dzieci

zabronione

wybielanie, agresywne środki do wywoływania plam (chlor, odplamiacze, wybielacze), benzyna, czyszczenie chemiczne, wysoka temperatura prania, suszenie w suszarce, prasowanie

Nasze produkty

Zobacz wszystkie kocyki bambusowe w ofercie mulinek.pl

NowościNowości

Poznaj nowe produkty, które przygotowaliśmy z niezwykłą starannością.
Wciąż pracujemy nad poszerzaniem naszej oferty.

do góry
{nocache:89f0dec5a7bc22d27c67e74acc4e3139#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl