Z pewnością niejednokrotnie spotkaliście się z określeniem bawełna organiczna lub bio bawełna. Tkaniny organiczne stają się coraz bardziej popularne wraz ze wzrostem świadomego stylu życia. Tkanina organiczna systematycznie częściej wykorzystywana jest w produktach dziecięcych, zarówno w odzieży i artykułach pościelowych. Dlaczego? O tym dowiecie się z naszego artykułu.
Spis treści:
- Co to i czym się różni od siebie bawełna od bawełny organicznej?
- Co to znaczy że bawełna jest organiczna?
- Bawełna ekologiczna a organiczna
- Bawełna organiczna bio - właściwości (trwałość, rozciągliwość, antyalergiczność, termoregulacja, środowisko)
- Organiczna bawełna - wady i zalety
- Zalety bawełny organicznej. Podsumowanie.
- A jakie są wady eko bawełny?
- Organiczna bawełna GOTS (Global Organic Textile Standard)
- Gdzie kupić bawełnę organiczną?
Bawełna organiczna a zwykła - co to i czym różnią się od siebie?
Zacznijmy od tego co to jest bawełna. Otóż jest to jeden z najpopularniejszych materiałów, tkanin dostępnych na rynku tekstylnym. Dzieje się tak ze względu na właściwości bawełny - pozwala skórze oddychać, ponieważ przez włókna bez przeszkód przechodzi powietrze. To też z tego powodu z bawełny wytwarzane są środki opatrunkowe. Co więcej, absorbuje ona wilgoć i posiada właściwości termoregulacyjne. Dlatego tak chętnie wykorzystuje się ją do szycia pościeli, bielizny oraz… produktów dziecięcych.
Bawełna organiczna jest wytwarzana z włókien rośliny posiadającej tą samą nazwę. Ze względu na popularność i masową skalę produkowania tekstyliów bawełnianych, plantatorzy bawełny muszą stosować coraz więcej pestycydów, środków chemicznych oraz środków owadobójczych, aby zwiększyć opłacalność upraw. Co więcej, sam proces zbierania bawełny czy też wytwarzania przędzy bawełnianej również najczęściej wiąże się z zastosowaniem różnego typu chemii, co zazwyczaj nie jest obojętne dla naszej skóry. I tu znajdujemy punkt zwrotny, który przedstawia nam różnice obu bawełn.
Co to znaczy bawełna organiczna?
Tkaniny organiczne różnią się od zwykłej tkaniny bawełnianej odmiennym procesem produkcji. Już na etapie uprawy roślin zrywa się z praktyką stosowania środków chemicznych, takich jak nawozy sztuczne, zastępując je naturalnymi odpowiednikami, na przykład obornikiem. Zbiory wykonywane są tradycyjną, ręczną metodą, kontrolując czy pracownicy pracujący na polu posiadają godziwe warunki pracy i płacy. Oznacza to, że pozyskiwana jest w sposób ekologiczny, dlatego też nazywana jest również bawełną ekologiczną czy też bio bawełną. Dalsze etapy wytwarzania i tekstyliów z bawełny organicznej zakazują korzystanie z niebezpiecznych chemikaliów, stosując jedynie środki i barwniki bezpieczne dla środowiska i człowieka.
Bawełna ekologiczna a organiczna
Te dwa określenia funkcjonują zamiennie przy opisywaniu produktów. Bawełna ekologiczna i organiczna tak naprawdę oznaczają ten sam produkt. Słowo organiczny odnosi się do naturalnego procesu produkcyjnego, który jest prowadzony w taki sposób, aby był jak najbardziej harmonijny z naturą. Na tego typu plantacjach stosuje się naturalne nawozy typu obornik, korzysta z działalności owadów, które walczą ze szkodnikami, a także stosuje się naturalne i biodegradowalne środki owadobójcze, takie jak kwasek cytrynowy czy też papryczki chili.
Co więcej, dalsze etapy produkcji również rezygnują ze stosowania agresywnych środków chemicznych i unika się przy tym nadmiernego zużycia wody. Sprawia to, że bio bawełna jest równocześnie wyrobem ekologicznym, który powstał w szacunku dla przyrody, więc jest to tkanina przyjazna środowisku.
z certyfikatem bawełny organicznej Zobacz więcej
Bawełna organiczna bio - właściwości
Bawełna to najczęściej wybierany materiał w branży tekstylnej i cieszy się niesamowitą popularnością. Wszystko dzięki jej właściwościom. Przede wszystkim jest całkowicie przewiewna, dlatego pozwala skórze oddychać. Ciało przez to nie poci się i nie odparza. Dodatkowo posiada właściwości higroskopijne, co znaczy, że doskonale radzi sobie z pochłanianiem wilgoci. To powód, dla którego bawełna jest wybierana jako materiał na środki opatrunkowe lub bieliznę. Kolejna sprawa to solidność, włókna bawełniane są wytrzymałe w użytkowaniu i odporne na wyciąganie. A jak jest z bawełną organiczną dla dziecka? W punktach przedstawimy główne cechy jakimi charakteryzuje się ten materiał:
- Trwałość - tkanina jest bardziej trwała od jej zwykłego odpowiednika. Dzieje się tak za sprawą gęstszego splotu, przez co nie wyciera się, nie rwie, lepiej znosi wielokrotne pranie
- Mniejsza podatność na wyciąganie - Czy organiczna bawełna się rozciąga? Bardzo często pada takie pytanie. Okazuje się, że naturalny proces rozciągania tego typu tkaniny zachodzi znacznie wolniej, dzięki grubszym włóknom.
- Antyalergiczność - tkanina organiczna to najlepszy wybór. Jeśli dziecko ma alergie, to dzieje się to zazwyczaj nie przez samą tkaninę, lecz chemię, która pozostała w głębi jej włókien podczas procesu produkcyjnego. Wyrób bawełny organicznej jest kontrolowany na każdym jego etapie i nie pozwala na angażowanie niebezpiecznych szkodliwych substancji chemicznych. Nie powoduje więc alergii i podrażnień skóry. Czy może być coś bardziej bezpiecznego dla noworodków i niemowląt?
- Termoregulacja - bawełna organiczna świetnie utrzymuje ciepłotę ciała, zapewnia więc doskonałą izolację termiczną i komfort cieplny maluszka
- Przyjazność środowisku - każdy proces wytwarzania w jakimś stopniu oddziałuje na przyrodę. Jednak dzięki zrównoważonemu procesowi produkcyjnemu, w którym chemię zastępuje się naturalnymi odpowiednikami, środowisko nie jest zagrożone. To sprawia, że produkowanie bio bawełny jest bezpieczne dla flory i fauny oraz ekologiczne.
Wszystkie te elementy sprawiają, że materiał z bio bawełny tak chętnie jest wykorzystywany szczególnie w produktach dziecięcych. Mowa tu przede wszystkim o ubrankach i pościeli z bawełny organicznej. Jest to szczególnie ważne, jeśli weźmiemy pod uwagę jak dużo czasu maluszek śpi i drzemie.
Organiczna bawełna - wady i zalety
Największą zaletą bio bawełny jest to, że jest to tkanina całkowicie bezpieczna dla skóry. Ma to wyjątkowe znaczenie w przypadku kiedy ma być wykorzystywana przez maluszka. Dlatego bawełna organiczna dla alergików to najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza, że w przypadku pościeli lub poduszek tkanina ma bezpośredni kontakt z delikatną skórą dziecka. Przy wytwarzaniu organicznej bawełny, zarówno na etapie uprawy (roślin) jak i wyrobu przędzy i tekstyliów, nie stosuje się chemii typu nawozy sztuczne, pestycydy, chemiczne środki ochrony roślin czy też środki chemiczne przeznaczone do pozyskiwania włókien z roślin. Dlatego można śmiało stwierdzić, że potoczne przekonanie o bawełnie organicznej, że jest czystsza w porównaniu do bawełny przemysłowej jest uzasadnione.
Naturalny, w pełni ekologiczny proces produkcji znacznie mniej obciąża środowisko i jest bardziej przyjazny lokalnej florze i faunie. Co więcej, zwraca się również uwagę na etyczny proces wytwórczy w przypadku bawełny organicznej, co jest szczególnie ważne gdy uprawy zlokalizowane są w krajach rozwijających się, w których bardzo często odnotowuje się wysoki poziom bezrobocia. Kontrolowany sposób wytwarzania bio bawełny organicznej wpływa również na jej jakość, a co za tym idzie walory użytkowe. Żeby nie było tak kolorowo, przyjrzyjmy się wadom :)
Z pewnością za tym wszystkim idzie wyższa cena tkaniny organicznej. Wpływa na to ekstensywny rodzaj uprawy, ręczny sposób zbierania, wyższe płace oferowane robotnikom przy zbiorach, a także stosowanie droższych, certyfikowanych środków do pozyskiwania włókien i produkcji materiału. Kolejny minus to mniejsza dostępność produktów z bio bawełny, ponieważ nie jest to na chwilę obecną produkt, który znajduje się w ofercie każdego sklepu czy też producenta. Zyskują jednak swoich sympatyków, dlatego coraz łatwiej jest znaleźć produkty wykonane z bio bawełny.
Podsumujmy więc zalety bawełny organicznej:
- całkowicie bezpieczna nawet dla najbardziej wrażliwej cery noworodków i niemowląt
- nie powoduje uczuleń, idealna dla małych alergików
- przyjazna dla ciała i miła w dotyku
- została wyprodukowana w sposób ekologiczny, bez stosowania sztucznych nawozów i chemicznych środków ochrony roślin, minimalizując w ten sposób negatywne oddziaływanie na środowisko
- przy zbiorze bawełny organicznej zwraca się uwagę na etyczne traktowanie pracowników plantacji
- do jej przetwarzania w celu pozyskania włókien i materiału stosuje się bezpieczne środki i barwniki
- jest bardziej trwała od zwykłej bawełny, ponieważ posiada wyższą jakość wykonania
A jakie są wady eko bawełny?
- wyższa cena produktów uszytych z tego materiału, ze względu na większe koszty produkcji
- niższa dostępność wyrobów z bio bawełny, stosunkowo niewielka grupa producentów posiada w swojej ofercie produkty z tej tkaniny
Organiczna bawełna GOTS (Global Organic Textile Standard)
Bawełna organiczna z certyfikatem GOTS to produkt najwyższej klasy, jest jak ferrari wśród samochodów :) Certyfikacja, bądź certyfikat GOTS polega na restrykcyjnej ocenie wyrobu produktu od początkowego etapu pozyskania surowca, aż po produkt końcowy, kładąc wyjątkowy nacisk na zrównoważony model produkcji. Sprawdzane jest między innymi pochodzenie włókien, czy uprawa roślin do ich pozyskania jest ekologiczna, a także bierze się pod lupę kwestię etyczną - czy pracownicy pracują w godnych warunkach i za godziwą wypłatę. Wszystkie te aspekty sprawiają, że certyfikowana bawełna organiczna dla dzieci to najlepszy wybór.
Gdzie kupić bawełnę organiczną?
Ubrania, pościel oraz inne produkty organiczne szyte z tego materiału stają się stale bardziej popularne, jednak oferta jest wciąż dosyć ograniczona. Na szczęście firmy oraz klienci są coraz bardziej świadomi odpowiedzialnego biznesu oraz konsumowania. Wyroby wytworzone z bawełny organicznej dobrej jakości można znaleźć w sklepach internetowych jak i dobrych punktach stacjonarnych. Decyzja o zakupie produktów z bawełny organicznej to właściwa decyzja, mając na uwadze dobro ludzi i środowiska. My jak zawsze dodatkowo zachęcamy do wyboru polskich marek, ponieważ w ten sposób wspieramy rodzimy biznes.
z certyfikowanej bawełny GOTS